جمعه, 21 ثور 1397

تدامیچی یاماموتو: حمله بر مرکز‌های ثبت نام رای دهنده‌ ها، حمله بر دموکراسی است

نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان می ‌گوید که حمله بر مرکز‌های ثبت نام رای دهنده‌ ها حمله بر دموکراسی است.

یوناما یا دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است از آغاز روند ثبت نام رای دهنده‌ها بدینسو بیست و سه حمله و حادثه امنیتی مرتبط به انتخابات را ثبت کرده‌ است.

به گفته یوناما، این حمله ‌ها باعث کشته و زخمی شدن دوصد و هفتاد و یک غیرنظامی شده است.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گزارش تازه اش را در مورد مشکلات فرا راه برگزاری انتخابات پیشرو تحت عنوان " روند ظهور حوادث مرتبط به انتخابات در افغانستان" نشر کرده است.

در این گزارش آمده است که از آغاز روند ثبت نام رای دهندگان تا حالا بیست و سه حادثه امنیتی مرتبط به انتخابات در این اداره ثبت شده است که از اثر آن 271 غیر نظامی کشته و زخمی شدند.

براساس این گزارش بیشتر این افراد در رویداد دوم ثور که در یک مرکز توزیع تذکره در غرب کابل صورت گرفت، کشته و زخمی شدند.

نماینده خاص سازمان ملل متحد در افغانستان می ‌گوید که حمله بر مرکز‌های ثبت نام رای دهنده‌ ها، حمله بر دموکراسی است.

تدامیچی یاماموتو گفته است: "من از این حملات که بطور عمدی غیرنظامیانی را هدف قرار می دهند که در جستجو استفاده از حق شان برای رای دهی بر مبنای قانون اساسی هستند، متاثر شدم. این حملات بر تسهیلات انتخاباتی چیزی نیستند جز یک حمله بر دموکراسی"

از 23 حادثه امنیتی مرتبط به انتخابات که ازسوی یوناما ثبت شده است، ده مورد آن شامل تهدید، آزار واذیت و ارعاب توسط عناصر مخالف حکومت برعلیه استادان و رای دهندگان می باشد.

درعین حال نماینده ویژه سازمان ملل متحد گفته است که سازمان ملل متحد همراه با جامعه بین المللی به حمایت از پروسه انتخابات در افغانستان به رهبری افغان ‌ها متعهد می ‌ماند.

او افزود: "خشونت های مرتبط به انتخابات باید به همه یادآوری کند که تلاش ها در جهت صلح در افغانستان نمی تواند کنار گذاشته شود. راه پیش رو نباید بر یک راه حل نظامی تکیه کند، بلکه باید به یک پروسه دموکراتیک اتکا نماید و من یک باردیگر از طالبان می خواهم تا پیشنهاد صلح حکومت افغانستان را بپذیرند، در انتخابات شرکت کنند و گفتگوهای مستقیم با حکومت را برای پایان دادن به رنج مردم افغانستان، آغاز کنند."

توقف حملات ازسوی مخالفان مسلح بالای مراکز ثبت نام رای دهندگان و توزیع تذکره، اجازه دادن به شهروندان کشور بخاطر اشتراک در انتخابات، اتخاذ تدابیر جدی امنیتی ازسوی حکومت در مراکز ثبت نام رای دهندگان و اتخاذ تدابیر فوری برای کاهش خطرات بالای افراد ملکی از پیشنهادات مهم دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان به حکومت و مخالفان مسلح دولت می باشد.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb