دوشنبه, 27 حمل 1397

اتاق تجارت: پاکستان بر صادرات افغانستان به این کشور محدودیت وضع کرده است

اتاق تجارت و صنایع، از وضع محدودیت بر محصولات صادراتی افغانستان ازسوی پاکستان انتقاد و نسبت به پیامدهای آن ابرازنگرانی می کند.

مسوولان این اتاق می گویند که پاکستان از چندی به این سو قرنطین ورق را بر ورود محصولات تجاری افغانستان وضع کرده که با شرایط عینی افغانستان برابر نیست.

اتاق تجارت تاکید می ‌کند که حکومت افغانستان باید برای حل این مشکل با پاکستان وارد گفتگو شود و یا هم اقدام باالمثل را روی دست گیرد.

اتاق تجارت و صنایع، در یک نشست خبری در کابل، شرایط جدیدی را که پاکستان بالای محصولات صادراتی افغانستان وضع کرده است، انتقاد می کند.

خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع می گوید که پاکستان از چندی به اینسو قرنطین ورق یا سرتفکیت تضمین کیفیت را بر ورود محصولات تجاری افغانستان وضع کرده که با شرایط عینی نه تنها افغانستان بلکه کل آسیا مطابقت ندارد.

وی گفت که اعمال شرایط این قرنطین ورق بر محصولات صادراتی افغانستان به دلیل عدم مطابقت عینی آن جلو صادرات افغانستان به این کشور را گرفته و ضررهای بزرگ مالی را به تاجران وارد خواهد کرد.

اتاق تجارت و صنایع، از حکومت خواست که یک هیات با صلاحیت را که نمایندگان تاجران نیز در آن شامل باشد به پاکستان فرستاده و از طریق گفتگو ومذاکره، حکومت پاکستان را به لغو معیارهای جدیدی که بر محصولات تجارتی افغانستان وضع کرده است، متقاعد بسازد.

به گفته این نهاد، در حال حاضر محصولات پاکستانی بدون هیچ گونه سختگیری با نداشتن سرتفکیت تضمین کیفیت وارد بازار کشور می ‌شود.

براساس آمار اتاق تجارت و صنایع، سالانه یک میلیون و دوصد تُن محصولات افغانی به خارج صادر می ‌شود که بیش از 90 درصد این محصولات وارد بازار پاکستان می ‌شود.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb