دوشنبه, 27 حمل 1397

ولسی جرگه: اگر به وضعیت امنیتی غزنی توجه نشود با سرنوشت قندز مواجه می ‌شود

ولسی جرگه از حکومت میخواهد که برای مهار تهدیدات امنیتی در ولایت غزنی اقدامات جدی را روی دست گیرد.

برخی اعضای این مجلس می گویند که تشکیلات نیروهای امنیتی و دفاعی در این ولایت تا چهل درصد کاهش یافته و تجهیزات جنگی آنان نیز کهنه و فرسوده است.

این نمایندگان هشدار میدهند که اگر به وضعیت این ولایت توجه نشود، سقوط این ولایت به دست مخالفان مسلح دور از انتظار نخواهد بود.

ولایت غزنی اخیرا شاهد افزایش بی سابقه ناامنی ها و خشونت ها بوده است. ولسوالی خواجه عمری این ولایت پنجشنبه هفته قبل برای چند ساعت به دست طالبان سقوط کرد.

مخالفان مسلح صبح روز گذشته نیز بر دو پوسته نیروهای امنیتی در منطقه قیاغ ولسوالی جغتوی این ولایت حمله کرده و هشت سرباز نیروهای امنیتی را کشتند.

عبدالرؤف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه روز دوشنبه وضعیت امنیتی ولایت غزنی را قابل نگرانی دانسته و از ارگان‌های امنیتی خواست تا به این وضعیت توجه جدی نماید.

​وی گفت: "موضوع ناامنی ولایت غزنی جداً نگران کننده‌است، ما هم صدا می‌زنیم بالای مسئولین امنیتی در رابطه به امنیت ولایت غزنی و در یک هفته ولسوالی که در آن ولایت سقوط کرد و سقوط ولسوالی‌های دیگر هم پیشبینی می‌شود، در آن راستا تدابیر شدید امنیتی داشته باشند."

شماری از نماینده‌های مردم غزنی در ولسی جرگه گفتند، در این اواخر حملات مخالفین مسلح بر تأسیسات حکومتی در ولایت غزنی بیشتر شده و علاوه بر این قتل‌های عمدی نیز در این شهر افزایش یافته‌ که این مسئله مردم را سخت نگران ساخته ‌است.

محمد علی اخلاقی عضو ولسی جرگه در این مورد گفت: "خطر سقوط ولایت و ولسوالی‌های غزنی همچنان وجود دارد، اگر حکومت مرکزی به وضعیت امنیتی غزنی توجه نکند، غزنی در معرض سقوط قرار دارد و تجربه تلخ که ما در کندز داشتیم، ما این وضعیت را در غزنی هم شاهد خواهیم بود."

این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌ شود که هفته گذشته طالبان مسلح ولسوالی خواجه عمری ولایت غزنی را برای دو ساعت تصرف کرده بودند که به‌گفته مقامات به‌شمول ولسوال و آمر امنیت آن حدود بیست پولیس کشته شدند.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb