شنبه, 25 حمل 1397

رییس دارالانشای شورای عالی صلح روزشنبه در جلسه استماعیه ولسی جرگه حضور یافت

رییس دارالانشای شورای عالی صلح برای ارایه گزارش از دست آوردهای این شورا، امروز در جلسه استماعیه ولسی جرگه حضور یافت.

اکرم خپلواک رییس دارالانشای این شورا، تشکیل اجماع ملی و بین المللی برای صلح، بدست آوردن حمایت جامعه جهانی و کشورهای منطقه از این پروسه و نامشروع خوانده شدن جنگ در افغانستان از سوی علمای جهان را از جمله دست آوردهای عمده این شورا در چندماه گذشته عنوان کرد.

اکرم اخپلواک رییس دارالانشای شورای عالی صلح برای ارایه گزارش از دست آوردهای این شورا امروز (شنبه) در جلسه استماعیه ولسی جرگه حضور یافت.

رییس دارالانشای شورای عالی صلح، تشکیل اجماع ملی و بین المللی برای تامین صلح، بدست آوردن حمایت جامعه جهانی و کشورهای منطقه از این پروسه، نامشروع خوانده شدن جنگ در افغانستان از سوی علمای جهان را از جمله دست آوردهای عمده این شورا در چند ماه گذشته عنوان کرد. او محتاطانه ابراز خوشبینی کرد این حمایت ها و فشارهای، طالبان را وادار به گفتگوهای صلح کند.

وی همچنان می افزاید که سفرهای ولایتی این شورا برای تقویت تشکیل اجماع ملی و گرفتن نظریات مردم در رابطه به صلح موثر واقع شده است.

رییس دارالانشای شورای عالی صلح با تاکید بر نقش مردم در روند صلح می گوید که این شورا توانسته بسیج ملی و تحرک ملی را برای رسیدن به صلح در ولایات مختلف راه اندازی کند.

وی همچنان گفت که این شورا اگر در پلان اول خود موفق نشود طالبان را به میز مذاکره بکشاند، برنامه ‌های دومی و سومی را روی دست می‌ گیرد.

ازسویی هم وی می افزاید که در پی تلاش های این شورا، طالبان برای مذاکره صلح پیش شرط های را با کشورهای که ارتباط مستقیم دارند ارایه کرده و این پیش شرط ها به حکومت نیز رسیده است.

وی همچنان از اعضای شورای ملی، سیاسیون، نهادهای مدنی و دیگر اقشار جامعه خواست هر طرح که در رابطه به گفتگوهای صلح دارند، با این شورا شریک کنند.

معاون دوم ولسی جرگه در پایان این جلسه نیز گفت که رییس دارالانشای شورای عالی صلح بخاطر گرفتن نظریات و پیشنهادات نمایندگان مجلس و همچنان ارایه پاسخ به پرسش های نمایندگان به یکی از جلسه های آینده این مجلس حضور می یابد.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb