شنبه, 23 جدی 1396

مقام های نظامی امریکا و پاکستان در مورد اوضاع افغانستان گفت و گو کردند

قوماندان فرماندهی مرکزی نیرو‌های مسلح امریکا با لوی درستیز پاکستان در مورد وضعیت افغانستان و مبارزه با راس افگنی گفت وگو کرده است.

در این گفت وگو، لوی درستیز پاکستان به این مقام اردوی امریکا اطمینان داده که پاکستان در داخل خاکش آنعده افراد مسلحی را که در افغانستان حملات را انجام میدهند، سرکوب می کند.

این مقام امریکایی نیز به پاکستان اطمینان داده که امریکا اهدافی را در داخل قلمرو پاکستان به صورت یک جانبه مورد حمله قرار نخواهد داد.

جنرال جوزف ووتل قوماندان فرماندهی مرکزی نیروهای مسلح امریکا روز جمعه در یک صحبت تلفنی با لوی درستیز پاکستان در مورد وضعیت افغانستان، مبارزه با هراس افگنی و روابط دو کشور گفت وگو کرده است.

در این گفت وگو لوی درستیز پاکستان اطمینان داده که پاکستان در داخل قلمروش آنعده افرادی را که در خاک افغانستان حملات انجام میدهند، را از بین میبرد.

لوی درستیز پاکستان گفته است که پاکستان مبارزه علیه این افراد و گروه ها را از قبل آغاز کرده و بدون کمک امریکا نیز این کار را انجام میدهد.

اما وزارت دفاع ملی می گوید که افغانستان منتظر است تا پاکستان اقدامات عملی را بر علیه هراس افگنان در خاک آن کشور انجام دهد.

این در حالیست که رییس اداره استخبارات مرکزی امریکا قبلا هشدار داده بود که اگر پاکستان برای حفاظت از منافع امریکا همکاری نکند، امریکا هر اقدامی را علیه پاکستان انجام خواهد داد.

اما جنرال جوزف ووتل به لوی درستیز پاکستان گفته است که امریکا هیچ هدفی را در داخل پاکستان بصورت یک جانبه مورد حمله قرار نخواهد داد.

لوی درستیز پاکستان در این گفت وگو گفته است که پس از انتقادهای امریکا از پاکستان، آنان احساس می کنند که از سوی امریکا مورد خیانت قرار گرفته اند.

با این حال این دو مقام ارتش امریکا و پاکستان بر مبارزه مشترک با تروریزم تاکید کرده اند.

روابط میان واشنگتن و اسلام آباد پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغاستان و جنوب آسیا به سردی گراید؛ امریکا بارها پاکستان را به پناه دادن به گروه های هراس افگن متهم کرده است و از این کشور خواسته است که لانه های هراس افگنان در خاکش را از بین ببرد.

پاکستان، اما پناه دادن به هراس افگنان را رد کرده و گفته است مبارزه اش علیه هراس افگنان ادامه دارد.

یک هفته قبل نیز امریکا اعلام کرد که کمک های نظامی اش را به پاکستان به حالت تعلیق در می آورد و از این کشور خواست که اقدامات عملی بر ضد هراس افگنان انجام دهد. حکومت پاکستان، بدنبال تعلیق این کمک ها، همکاری های استخباراتی اش را با امریکا به تعلیق درآورد.   

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb