چهارشنبه, 22 جدی 1395

کشته شدن دوازده تن بشمول برخی مقام ها و دیپلومات ها در دو انفجار در مهمانخانه والی قندهار

در نتیجه دو انفجار در مهمانخانه والی قندهار، یازده تن کشته شدند و هجده تن دیگر زخم برداشتند.

معاون والی قندهار، پنج دیپلومات امارات متحده عربی، دو عضو شورای ملی در جمع کشته شدگان این رویداد اند. در این انفجار،همایون عزیزی والی قندهار، سفیر امارات متحده عربی در افغانستان نیز زخمی شده اند.

مواد انفجاری که در دو کوچ مهمانخانه والی قندهار جاسازی شده بود، حوالی ساعت هفت شب گذشته، هنگامی والی قندهار از سفیر امارات متحده عربی و برخی مقام های دیگر میزبانی می کرد، منفجر شد.

قوماندان امنیه قندهار می گوید که درهمان کوچ که لحظات قبل از انفجار او نشسته بود، مواد انفجاری جاسازی و منفجر شده است.

به گفته قوماندان امنیه قندهار پس از آن، که وی غرض ادا نماز از این اطاق بیرون شد، دو انفجار پیهم رخ داد.

این انفجار دوازده کشته و هجده زخمی برجا گذاشته است. عبدالعلی شمس معاون والی قندهار، باز محمد جوزجانی عضو ولسی جرگه، سراج الدین صفری عضو مشرانوجرگه، پنج دیپلومات امارات متحده عربی، ترجمان سفیر امارات متحده عربی، شاه احمد سعید رییس ارتباط خارجه ولایت قندهار، یما قریشی دیپلومات افغان در امریکا و دو تن دیگر از جمله کشته شدگان این رویداد اند.

همایون عزیزی والی قندهار، جمعه الکعبی سفیر امارات متحده عربی در افغانستان و شانزده تن دیگر در این رویداد زخم برداشتند.

امارات متحده عربی کشته شدن پنج دیپلومات اش را در این رویداد تائید کرده است.

امیر امارات دستور داده که پرچم این کشور برای مدت سه روز در افغانستان به دلیل احترام به شهرواندان کشته شده ‌اش، به صورت نیمه بر افراشته درآید.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در واکنش به حمله دیشب بالای مهمانخانه والی قندهار می ‏گوید این گونه اعمال نمی ‏تواند روابط و همکاری میان افغانستان و امارات متحدۀ عربی را خدشه ‏دار بسازد.

ارگ ریاست جمهوری می گوید که سفیر امارات متحده عربی به ‌منظور کمک‌ های بشری و افتتاح بنیاد خیریه ‌النهیان به ولایت قندهار سفر نموده ‌بود.

ریاست جمهوری، هیاتی را بررسی این رویدا به ولایت قندهار فرستاده است.

ازسوی هم ارگان های محلی وضعیت صحی والی قندرهار را قناعت بخش می داند و می گوید که هیچ گونه سکتگی در روند کاری این ولایت بوجود نیامده است.

در همین حال یک مقام امنیتی در ولایت قندهار می ‏گوید یک گروهی از داکتران افغان، امریکایی و امارات متحده به قندهار رسیده اند.

به گفته این مقام نظامی، این گروه داکتران برای انجام معاینات دی ان ای (DNA) برای شناسایی قربانیان حمله شب گذشته، به این ولایت آمده اند.

این حادثه واکنش های بین المللی را نیز در پی داشته است. امارات متحده عربی، ایالات متحده امریکا، پاکستان و ایران این حادثه را محکوم کرده اند.

قاری محمد یوسف که خود را سخنگوی طالبان معرفی می ‏کند با فرستادن اعلامیه به رسانه‏ ها گفته است حمله شب گذشته بر مهمانخانه والی کندهار ارتباطی به آنان ندارد.

تا اکنون کدام گروهی دیگر مسؤولیت این رویداد را نگرفته است.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb