شنبه, 24 حمل 1398

داوودزی: طالبان باید اعلام جنگ خود را پس بگیرند

رییس دارالانشای شورای عالی صلح با اشاره به آغاز عملیات بهاری طالبان می گوید که این گروه باید اعلام جنگ خود را پس بگیرد.

محمد عمر داوودزی رییس دارالانشای شورای عالی صلح می گوید که روحیه این اعلامیه ی طالبان، مخالف با تلاش هایی است که برای تامین صلح در کشور جریان دارد.

از سوی هم آقای داوودزی تایید کرد که در دومین نشست شورای رهبری مصاله بر سر تعیین هیات مذاکره کننده حکومت اختلاف نظرهایی وجود داشت ولی او هرگونه مخالفت جدی اعضای این شورا را رد کرد.

 

محمد عمر داوود زی رییس دارالانشای شورای عالی صلح و رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح طی نشست خبری در مورد پیشرفت های کاری جرگه مشورتی و شورای رهبری مصالحه معلومات ارایه کرد.

در حالی که برخی گزارش ها از مخالفت های جدی بر سر تعیین هیات مذاکره کننده و تغییر در شمار اعضای شورای مصالحه نشر شد اما عمر داودزی سخنگوی شورای رهبری مصالحه تایید کرد که در دومین نشست این شورا اختلاف نظرهای وجود داشت ولی او هرگونه مخالفت جدی اعضای این شورا را رد کرد.

از سویی هم رییس دارالانشای شورای عالی صلح با اشاره به اعلام عملیات بهاری طالبان گفت که طالبان باید این اعلامیه خود را پس بگیرند.

به گفته او، مردم یک‌صدا صلح می‌خواهند و طالبان جنگ اعلام می‌کنند؛ طالبان باید اعلان جنگ خود را پس بگیرند؛ زیرا آنان با کسانیکه اشغالگر می‌خوانند نیز در میز صلح نشسته‌اند و به پیشرفت‌های خوبی هم دست یافته اند.

آقای داوودزی همچنان در مورد برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفت که کارها به شدت جریان دارد و انتخابات اشتراک اعضا در 34 ولایت برگزار شده و اسناد انتخابات 33 ولایت به مرکز رسیده است و از این میان اسناد 25 ولایت هم بررسی شده است.

داوودزی در مورد پاسخ به انتقاداتی در مورد مصارف گزارف لویه جرگه گفت که 369 میلیون افغانی برای لویه جرگه تخصیص داده شده ولی مصارف این جرگه بین 200 تا 21 میلیون افغانی پیشبینی شده است.

او گفت که تعداد اشتراک کنندگان لویه جرگه احتمالاً از 2500 نفر به 3000 هزار نفر افزایش یابد؛ اما در این مورد جزئیات بیشتر نداد.

محمد عمر داوودزی همچنان گفت گفت که اسناد دریافتی انتخابات اشتراک کنندگان لویه جرگه زیر بررسی جدی قرار دارند و اشتراک 30 درصدی خانم‌ها یکی از معیارهای اصلی است؛

به گفته او ولایاتی که این معیار را تکمیل نکنند، اسناد شان قابل قبول نیست و مجازات نیز خواهند شد.

 

 

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته