جمعه, 24 هوت 1397

ستولتنبرگ: آینده ی ماموریت نظامی این پیمان در افغانستان وابسته به نتایج مذاکرات صلح با طالبان است

سرمنشی  ناتو میگوید که آینده ی ماموریت نظامی این پیمان در افغانستان وابسته به نتایج مذاکرات صلح با طالبان است.

سرمنشی  ناتو حین ارائه گزارش سالانه ی ناتو در شهر بروکسل پایتخت بلجیم گفت که ناتو تا سال دوهزاروبیست و چهار میلادی در افغانستان باقی خواهد ماند و به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان پیرامون صلح افغانستان گفت که هنوز برای رسیدن به توافق نهایی میان طالبان و امریکا، به زمان بیشتری نیاز است.

ینس استولتنبرگ سرمنشی  ناتو گزارش سالانه این سازمان را در شهر بروکسل پایتخت بلجیم با رسانه ها شریک ساخت.

سرمنشی  ناتو گفت که ناتو تا سال 2024 میلادی در افغانستان باقی خواهد ماند و به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

ستولتنبرگ گفت:" ما در افغانستان خواهیم بود و به حمایت از ماموریت آموزشی، کمک و مشوره دهی و همچنان در راستای حمایت مالی ادامه خواهیم داد. در حقیقت ما یک تعهد تازه داریم که به حمایت خود الی سال 2024 ادامه بدهیم. ما در افغانستان هستیم تا نگذاریم که این کشور یک بار دیگر به یک پناهگاه مصئون به تروریستان بین المللی مبُدل شود و البته این یکی از مسایلی کلیدی است که اکنون در گفتگو‌ها با طالبان روی آن بحث می‌شود."

سرمنشی ناتو افزود  که آینده ماموریت نظامی این پیمان در افغانستان وابسته به نتایج مذاکرات صلح با طالبان است.

وی با اشاره به مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان پیرامون صلح افغانستان گفت که هنوز برای رسیدن به توافق نهایی میان طالبان و امریکا، به زمان بیشتری نیاز است.

سرمنشی ناتو گفت :" میزان حضور نظامی ناتو در آینده بیشتر وابسته به نتایج این گفتگوها است. هنوز برای پیشبینی نتایج این گفتگوها بسیار زود است. هنوز تا نهایی شدن توافقات صلح، کارهای زیادی باید انجام شود."

در ماه‌های اخیر، نمایندگان طالبان و امریکا بر سر خروج این سربازان از افغانستان مذاکرات طولانی داشته اند.

این در حالی است که روز سه‌شنبه، پنجمین دور گفتگوهای فشرده نمایندگان امریکا و طالبان در قطر پس از 16 روز پایان یافت و پس از آن، نمایندگان امریکا و طالبان از "پیشرفت" در گفتگوها خبر دادند.

نمایندگان امریکا و طالبان اعلام کردند که پس از 16 روز گفتگوهای نفس ‌گیر در روند صلح افغانستان روی دو موضوع به توافق رسیده اند. خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تضمین طالبان برای عدم استفاده تروریستان از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدانش از جمله موضوعات مورد توافق  دوطرف عنوان می شود.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته