چهارشنبه, 22 هوت 1397

غنی: پروسه صلح از حاشیه بیرون شده و اکنون به گفتمان ملی مبدل گردیده است

رییس جمهور غنی می گوید پروسه صلح اکنون از حاشیه بیرون آمده و به گفتمان مسلط ملی مبدل گردیده است.

آقای غنی در مراسم گرامی داشت از بیست و چهارمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، تامین صلح را یکی از اصول فکری شهید مزاری دانسته می گوید شخصیت شهید مزاری اکنون به یک گفتمان تبدیل شده است.

از سویی هم عبدالله عبدالله رییس اجراییه در این مراسم، شهید مزاری را رهبری خواند که نسل های بعدی از او پیروی می کنند.

آقای عبدالله همچنان با اشاره به پایان مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان گفت در صورت صحت داشتن گزارش ها درباره توافق طالبان با آمریکا روی برخی موضوعات بخشی از مشکل افغانستان حل خواهد شد.

مراسم تجلیل و گرامی داشت از بیست و چهارمین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری با حضور مقامات دولتی و شماری از شهروندان کشور روزچهارشنبه در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور در این مراسم گفت استاد مزاری از سیاستمداران صاحب فکر و ارزشگرای افغانستان بود که تحقق صلح و ثبات، عدالت اجتماعی و وحدت ملی برمبنای ایجاد نظام متکی بر آرای مردم و برگزاری انتخابات، از بارزترین اندیشه های او بود.

از سویی هم رییس جمهور افزود که اکنون بعد از تلاش‌های زیاد، صلح از حاشیه بیرون آمده و به گفتمان مسلط ملی مبدل گردیده است.

وی با اشاره به لویه جرگۀ مشورتی صلح، گفت که اهداف و اجندای جرگه مشخص است، حدود و چارچوب مذاکره و تعریف و چگونگی صلح در این جرگه مورد مشوره قرار خواهد گرفت.

در این مراسم عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی نیز شهید مزاری را رهبری خواند که نسل های بعد از او، از وی پیروی می کنند.

درعین حال رییس اجراییه با اشاره به گزارش ها مبنی بر توافق امریکا و گروه طالبان روی برخی موضوعات در مذاکرات قطر می گوید که در صورت صحت داشتن این گزارش ها، بخشی از مشکلات افغانستان حل خواهد شد.

وی همچنان یکبار دیگر تاکید می ورزد که ادامه تلاش ها برای تامین صلح به معنی نادیده گرفتن انتخابات آینده نیست.

سایر سخنرانان این مراسم نیز می گویند که در پروسه صلح باید بحث انحصار طلبی وجود نداشته باشد و این روند باید طبق منطق شهید مزاری به پیش برده شود.

این درحالیست که طبق گزارش ها در مذاکرات شانزده روزه میان آمریکا و طالبان در دوحه قطر روز پیش نویس دو مورد توافق شده است.

طبق گزارش ها طالبان توافق کرده اند که رابطه شان را با تمام گروه‌های هراس افگن، به شمول القاعده، قطع می کنند و در برابر آنان مبارزه می کنند.

همچنان در این دور از مذاکرات روی نحوه خروج نیروهای امریکایی نیز توافق صورت گرفته، اما در باره جدول زمانی خروج نیروهای امریکایی تا اکنون توافقی حاصل نشده است.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته