دوشنبه, 20 هوت 1397

عبدالله: روشن نبودن برخی مسائل در مذاکره میان آمریکا و طالبان، مردم را نگران کرده است

عبدالله عبدالله رییس اجرائیه حکومت وحدت ملی می گوید که مذاکرات امریکا و طالبان در قطر امیدواری ها و نگرانی هایی را به بار آورده است.

آقای عبدالله در نشست شورای وزیران گفت که روشن نبودن برخی مسایل مورد بحث نمایندگان امریکا و طالبان در نشست دوحه نگرانی مردم را برانگیخته است.

رییس اجراییه همچنان تاکید کرد که نظام جمهوری اسلامی افغانستان در روند صلح با طالبان قابل معامله نیست و در این زمینه اتفاق نظر کامل وجود دارد.

از سویی هم وی با تاکید بر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه می گوید که اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی باید اعتماد مردم را به دست آورند.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی روزدوشنبه در نشست شورای وزیران از تداوم مذاکرات میان آمریکا و طالبان در قطر ابراز نگرانی کرد.

رییس اجراییه می گوید که دوام این نشست، نگرانی های زیادی را در سطوح مختلف جامعه به ویژه در میان سیاستمداران افغان بر انگیخته است.

وی از روشن نبودن برخی مسایل مورد بحث میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان دراین نشست ابراز نگرانی کرده می گوید که افغان ها در کنار خوشبینی، نگرانی هایی نیز در قبال این نشست دارند.

به گفته آقای عبدالله، "نظام جمهوری اسلامی" در مذاکرات احتمالی با طالبان به معامله گرفته نخواهد شد و در صورت آغاز مذاکرات مستقیم، حکومت و سیاسیون افغان، مسوولیت دفاع از حفظ "نظام جمهوری اسلامی" را دارند.

در عین حال آقای عبدالله، تأکید می ورزد که یک بخشی مذاکرات زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر، زمینه سازی برای گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان است که این موضوع در این نشست مطرح نیز شده است.

از سویی هم رییس اجراییه حکومت وحدت ملی با اشاره به آغاز به کار اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به صورت شفاف و عادلانه تاکید ورزید.

وی همچنان افزود که اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی باید اعتماد مردم را به روند انتخابات به دست آورند.

این همه درحالی است که اعضای جدید کمیسیون های انتخاباتی، در قدم نخست می بایست سرنوشت انتخابات پارلمانی کشور را مشخص نمایند، موضوعی که تا هنوز هم گنگ و نامعلوم باقی مانده است.

این در حالی است که حکومت نیز افتتاح دوره جدید تقنینی پارلمان را تا زمان اعلام نتایج انتخابات پارلمانی به تعویق انداخته است.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb