جمعه, 17 هوت 1397

استاد خلیلی: بزرگداشت از بیست‌وچهارمین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی در مصلی شهید مزاری به دلیل مسایل امنیتی لغو شد

بزرگداشت از بیست‌وچهارمین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی که قرار بود در بیست و چهارم  حوت در مصلی شهید مزاری، در غرب کابل برگزار گردد، به دلیل حملات تروریستی اخیر، لغو شد؛ اما سایر مراسم‌ها در ولایات کشور، طبق برنامهِ در نظر گرفته شده، برگزار می‌گردند.

این تصمیم، در نتیجه یک جلسه مشورتی بزرگ، با حضور استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، حضرت آیت الله واعظ‌ زاده بهسودی، اسدالله سعادتی معاون تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی و اشتراک شماری از علما، استادان دانشگاه‌ها، دانشجویان، رییس، مسؤولان و اعضای ستاد برگزاری مراسم بیست‌ وچهار حوت و جمع کثیری از جوانان و اقشار مختلف مردم، اتخاذ گردید.

اشتراک‌کنندگانِ این نشست مشورتی، با توجه به حملات تروریستی‌ی که روز گذشته علیه گردهمایی تجلیل از شهید وحدت ملی و یارانش در غرب کابل، صورت گرفت، اظهار داشتند که از برگزاریِ مراسم، در بیست و چهارم حوت، به دلیل مسایل امنیتی و ضرورت حفظ جان شهروندان کشور، خود داری شود.

آنان اما تأکید کردند که این تصمیم صرفا جنبه امنیتی دارد و رهروان شهید وحدت ملی، به ادامه راه آن شهید و تحقق آرمانهای عدالتخواهانه وی، با شیوه‌ها و رویکردهای جدید، استوار و پایدار خواهند بود.  

آیت الله واعظ‌ زاده بهسودی با استناد به احکام فقهی و شرعی و الگوهای تاریخی-مذهبی، برگزاری این مراسم را در وضعیت تهدیدآمیز و موجودیت خطر، لازم ندانسته و مصلحت حفظ حیات انسانها را نسبت به این امر، مُرجَح عنوان کرد.

آیت الله واعظ ‌زاده ضمن یادآوری از عملکرد حضرت امام حسین (ع) که به هدف حفظ حرمت بیت الله و حرمت حیات انسان، یکی از واجبات دینی یعنی ادای فریضه حج را در سال 61 هجری، تعطیل نمود، گفت یادبود از شهید وحدت ملی، اگرچه برای حیات سیاسی و اجتماعی مردم از اهمیت والا برخوردار است، اما با الهام‌ گیری از الگوهای تاریخ اسلام، می‌توان این مراسم را فقط در مصلی شهید مزاری، تعطیل نموده و به جای آن، از گزینه‌های دیگر به هدف یادبود شهید مزاری و نشر ایدهها و اندیشه سیاسی وی، استفاده کرد.

در این نشست مشورتی، همچنان شماری از اشتراک ‌کنندگان به نمایندگی از علماء، بزرگان، جوانان و بانوان، صحبت نموده و لغو مراسم بیست و چهارم  حوت در مصلی را ترجیح دادند.

آنان، یک سلسله طرحها و پیشنهادهایی را به هدف تجلیل از شخصیت و اندیشه شهید وحدت ملی، از آن جمله دادن بورسیه به جوانان، برگزاری مراسم در جاها و ولایات کشور، تأسیس بنیاد و یا کتابخانه‌ی به نام شهید مزاری، چاپ آثار مربوط به آن شهید و اعمار مصلی شهید مزاری در غرب کابل را پیشنهاد کردند.

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، نتیجه این رایزنی‌ها را در پایان نشست، طی یک کنفرانس مطبوعاتی، اعلام نمود.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان در این کنفرانس مطبوعاتی، ضمن تقبیح شدید حملات تروریستی روز گذشته در مصلی شهید مزاری، از حکومت وحدت ملی و همکاران امنیتی بین‌المللی خواست که عاملان و مسببان این حملات را روشن سازند.

وی گفت قرار بود که یک گردهمایی بزرگ، با اشتراک دهها هزار تن شهروندان، در جمعه آینده، بیست‌وچهارم حوت، در مصلی شهید مزاری برگزار گردد، اما نظر به مشورتی که امروز علماء، بزرگان، جوانان، بانوان و جمع کثیری از مردم دادند، این نشست به دلیل مسایل امنیتی لغو و به جای آن اقدامات دیگری به هدف یادبود از شهید مزاری و یارانش، روی دست گرفته خواهند شد.

به گفته رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، برگزاریِ مراسم تجلیل در ولایات دیگر و دادن بورسیه به نام شهید مزاری در مقاطع لیسانس و ماستری، به ویژه برای خانواده‌های شهدای اخیر، از گزینه‌های دیگر برای تجلیل از شهید وحدت ملی و سایر شهدای 22 حوت، بوده می‌توانند.

رییس شورای عالی صلح تصریح کرد که حملات تروریستی مانند حملات دیروز در مصلی شهید مزاری، روند صلح‌خواهی مردم افغانستان را متوقف نخواهد توانست؛ زیرا به گفته رییس شورای عالی صلح یکی از اهداف چنین حملات این است که مردم افغانستان نتوانند به صلح و ثبات پایدار دست یابند. با این حال مردم افغانستان، منافع و مصالح خود را درک می‌کنند و به رغم خواست دشمنان صلح و امنیت، پروسه صلح را به هدف دست‌یابی به ثبات پایدار ادامه خواهند داد.

وی تأکید کرد که حوادث خونینی مانند حادثه دیروز در مصلی شهید مزاری، تلاش برای صلح و رسیدن به آرامی و ثبات را بیش از پیش ضروری‌تر می‌سازد.

رییس شورای عالی صلح همچنین تأکید کرد که موضع‌گیریهای تخریش‌کننده نسبت به صلح و همچنین پراکندگی و چند دستگی در روند تعقیب پروسه صلح و اتخاذ تصامیم تنهایی و یکجانبه، روند صلح را تضعیف می‌کنند.

با این حال، قربانعلی فصیحی رییس ستاد برگزاری مراسم بیستوچهارمین سالیاد شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش، از برگزاری این نشست مشورتی، قدردانی نموده و یادآوری شد که ستاد برگزاری، آمادگی لازم را برای پذیرایی از دهها هزار تن از اشتراککنندگان مراسم روز جمعه آینده داشت، اما این ستاد خود را تابع مشورت علما، بزرگان، جوانان و بانوان می‌دانند.

رییس ستاد، از تلاشهای شبانه روزی تمام مسؤولان و اعضای این ستاد اظهار قدردانی نمود و نظر به نتایج نشست مشورتی امروز، مسؤولیت برگزاری مراسم را خاتمه یافته، اعلام کرد.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته