سه شنبه, 22 هوت 1396

مراسم بزرگداشت از بیست‌وسومین سالگرد شهید مزاری که قرار بود در تالار لویه جرگه برگزار شود، به تعویق افتاد

مراسم بزرگداشت از بیست‌وسومین سالگرد شهادت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری و یاران همراهش که قرار بود روز پنج‌شنبه 24 حوت در تالار لویه جرگه برگزار شود، به تعویق افتاد.

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، دلیل به تعویق افتادن این مراسم را نگرانی‌های امنیتی و مشوره مردم در این زمینه، اعلام داشت.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان که روز سه‌شنه 22 حوت، در یک کنفرانس ویدیویی صحبت نموده، از تلاشهای ستاد برگزاری این مراسم، اظهار قدردانی نموده، اما گفته است برای اینکه چگونه مراسم سالگرد شهادت شهید وحدت ملی و همراهانش، با توجه به شرایط موجود، برگزار شود تا هنوز پنج جلسه مشورتی با اقشار و طیفهای مختلف مردمی، علماء، استادان دانشگاه‌ها، دانشجویان، مسؤولان و شماری از اعضای حزب وحدت اسلامی افغانستان برگزار شده که اکثریت قاطع این مجالس مشورتی به تعویق مراسم، رأی داده اند. 

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گفته است اگرچه به تعویق انداختن این مراسم در کابل، برای وی بسیار ناگوار بوده است؛ اما به خاطر احساس مسؤولیت نسبت به امنیت و مصؤنیت اشتراک‌کنندگان، این تصمیم گرفته شده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، از عموم رهروان و دوستداران شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری خواسته است که در روز جمعه آینده، 25 حوت، برای تجلیل از مقام شهدا و شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری، مراسم ختم قران عظیم الشأن در محلات شان برگزار نمایند.

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح از همه اشخاص و نهادهایی که در داخل و خارج کشور مراسم یادبود شهید وحدت ملی را برگزار نموده، به ویژه از رهبری حکومت وحدت ملی که فردا مراسم گرامی‌داشتی را در ارگ برگزار می‌نماید، اظهار قدردانی نموده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، گفته است که تنها برگزاری مراسم تالار لویه جرگه به تعویق افتاده است؛ اما مراسم‌های دیگری که این حزب در کابل و ولایات برگزار می‌نمایند، همچنان پا برجا خواهند بود.

تا هنوز اعضا و هوادران حزب وحدت اسلامی افغانستان مراسم‌های بزرگی را در ولایات کشور برگزار نموده است. در جمعه گذشته مراسم پرشکوهی تجلیل از شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یاران همراهش، در شهر هرات برگزار گردید که در آن استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، شرکت کرده بود.

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان ضمن اشاره به اینکه تجلیل از شهید مزاری تنها در تجمع مردم و سخنرانی خلاصه نشده، بلکه شیوه‌های دیگری نیز باید روی دست گرفته شود، گفت: ما تصمیم گرفته ایم که در سال تحصیلی پیشرو 150 بورسیه تحصیلی به نام و یاد شهید مزاری به دانشجویان مستحق داده شود.

استاد خلیلی با اعلام این بورسیه‌ها، از تاجران و ثرومندانِ دوستدار شهید مزاری خواسته است که آنها نیز در فراهم‌سازی بورسیه برای دانشجویان مستحق سهم بگیرند.

در همین حال، وکیل خدا داد عرفانی رییس ستاد برگزاری مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی، از تعویق مراسم خبر داده و گفته است که این تصمیم بر اساس مشوره مردم و رهروان شهید مزاری و با توجه به مسایل امنیتی گرفته شده است.

در چند روز گذشته، مجالس مشورتی برگزار شده که بخشهای مختلف مردمی در مورد تعویق مراسم اظهار نظر نموده است.

شماری از علما و امامان مساجد بر این نظر است که ملاحظات امنیتی در برگزاری همچون مراسم‌های بزرگ، در نظر گرفته شده و تجلیل از شهید مزاری به اشکال دیگری که مصؤنیت و امینت اشتراک‌کنندگان مراسم در آن تأمین باشد، برگزار گردند.

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb