شنبه, 19 هوت 1396

استاد محمد کریم خلیلی در همایش مردمیِ صلح در هرات اشتراک و سخنرانی کرد

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح در سومین روز اقامتش در شهر هرات، در همایش مردمیِ صلح، اشتراک کرد.

هدف از این همایش که از سوی کمیته صلح ولایت هرات برگزار شده بود، تشریح دیدگاه شورای عالی صلح به مردم و حمایت آنان از صلح عنوان شده است.

در این همایش، هیئت رهبری ولایت هرات، رییس و اعضای شورای ولایتی آن ولایت، علماء، متنفذان، جوانان و اقشار مختلف مردمی، اشتراک کرده بودند.

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح ضمن اشاره به اینکه هرات سرزمین علم، ادب و عرفان است، نقش این ولایت را در حمایت از صلح و آرامی، مهم و برجسته دانست.

رییس شورای عالی صلح از علمای این ولایت خواست تا همانگونه که در پیشبرد جهاد و به پیروزی رساندن آن، سهم گرفتند، در به موفقیت رساندن صلح نیز سهم بگیرند.

وی با اشاره به کارکردهای شورای عالی صلح، گفت: این شورا در مدت هفت ماه گذشته به دستاوردهای مهمی در زمینه ایجاد اجماع ملی در حمایت از صلح، نایل گشته است.

رییس شورای عالی صلح، دومین نشست پروسه کابل را که ده روز پیش، برگزار شده بود، با اهمیت دانسته، گفت: این نشست و بسته پیشنهادیی که از سوی دولت افغانستان در این نشست برای صلح ارائه شد گام بلندی در جهت موفقیت این پروسه شمرده می‌شود.

وی با اشاره به رویکرد جدید شورای عالی صلح گفت: این شورا در پی دستیابی به صلحی است که عزتمندی هر دو طرف را تضمین نماید.

رییس شورای عالی صلح با اشاره به اینکه صلح برای جلوگیری از ریخته شدن بیشتر خون شهروندان افغانستان، صورت می‌گیرد و وی تعهد دارد که در این زمینه تلاش نماید گفت: اگر با تلاشهای صلح بتوانم حداقل از ریخته شدن قطره خونی یک شهروند کشور جلوگیری نمایم، احساس آرامش می‌نمایم و در این راه حاضرم هر نوع قربانی‌ای را پرداخت کنم.

رییس شورای عالی صلح اظهار آرزومندی نمود که روزی، ولایت هرات یکی از ولایتهای باشد که در آن صلح دایمی برقرار گردد و هیچ نگرانی از ناامنی و جنگ در آن وجود نداشته باشد.

همچنین در این همایش آصف رحیمی والی هرات سخنرانی کرد.

او تلاشهای صلح را ارزشمند دانست و گفت: مردم از این تلاشها حمایت می‌نمایند.

والی هرات همچنین از بسته پیشنهادی رهبریِ دولت افغانستان در زمینه صلح، اعلام حمایت کرد.

این مقام محلی هرات گفت: مخالفان مسلح باید از این فرصتی که دولت افغانستان در اختیار آنها قرار داده، استفاده نموده و به پروسه صلح بپیوندند.

والی هرات تلاشهای صلحی را که در سه سال گذشته در این ولایت انجام یافته، مثبت ارزیابی نمود.

همچنین در این همایش، کامران علیزایی رییس شورای ولایتی هرات و شماری از عالمان دین و نمایندگان زنان، در مورد صلح از زاویه‌های مختلف صحبت کرده و صلح را یک ضرورت حیاتی برای کشور عنوان نمودند.

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb