جمعه, 18 هوت 1396

از بیست و سومین سالیاد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری با حضور استاد خلیلی در شهر هرات گرامیداشت شد

مراسم گرامی‌داشت از بیست و سومین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش با حضور استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، در مصلی و مسجد جامع خاتم الانبیا، در جبریل شهر هرات، برگزار شد.

در این مراسم، هزاران تن از باشندگان شهر هرات، اعم از مردان و زنان، اشتراک کرده بودند.

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، در این گردهمایی سخنرانی نموده و فرارسیدن بیست و سومین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش و نیز سالیاد شهدای 24 حوت هرات را به مردم کشور و اشتراک‌کنندگان این گردهمایی، تسلیت گفت.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان اظهار داشت که به رغم اینکه گفته می‌شد پس از شهادت استاد عبدالعلی مزاری، رهروان وی نخواهند توانست قامت شان راست کنند، آنان قویتر از گذشته سربلند کردند و اکنون که 23 سال از شهادت استاد عبدالعلی مزاری می‌گذرد، هنوز راه و آرمان آن شهید زنده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گفت: پس از فروپاشی مقاومت غرب کابل، مقاومت بامیان عزت و اقتدار مردم را دوباره احیا کرد و خود به رکنی از ارکان مهم مقاومت ملی تبدیل شد.

استاد خلیلی با اشاره به جایگاه سیاسی رهروان شهید مزاری گفت: امروزه شما جامعه‌ای هستید که هیچ کسی، در سطح ملی و بین‌المللی به چشم تحقیر به شما نگاه نمی‌کنند.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان اظهار داشت که اگرچه همه مردم افغانستان سهم غیرقابل انکار در ایجاد و تقویت فصل جدید داشته و دارند؛ اما در توزیع امتیازها و فرصتهای مربوط به این فصل، معیار عدالت در نظر گرفته نشده است.

رییس شورای عالی صلح گفت: در فاصله داشتن از عدالت، منظور تنها یک بخش از بخشهای مختلف جامعه افغانستان نیست؛ بلکه محرومیت همه اقوام و بخشهای اجتماعی، باید درک شود.

وی به مردم افغانستان اطمینان داد که سرانجام محرومیتها پایان خواهد یافت و روشنایی و توسعه سراسر کشور را فرا خواهد گرفت.

رییس شورای عالی صلح با توجه به برخی از مشکلات و چالشها، گفت: نباید فصل جدید و روند سیاسی‌ای که افغانستان پس از 2001، آن را آغاز کرده است، تضعیف شود.

 به گفته وی، تضعیف فصل جدید به معنای ناکامی همه بخشها و همه مردم افغانستان است.

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح، عامل اصلی تمام مشکلات و چالشها را تداوم جنگ دانسته و اظهار امیدواری کرد که با تلاشهای همگانی، اعم از مردم، دولت و شورای عالی صلح و حمایت جامعه جهانی، به جنگ نقطه پایان گذاشته شده و صلح آرامی برقرار گردد.

رییس شورای عالی صلح تأکید کرد که مخالفان مسلح نیز باید بپذیرند که جنگ راه حل مسأله افغانستان نیست.

وی گفت: صلح باید با یک میکانیزم معقول و روشن که عزتمندی هر دو طرف را تضمین کند، دنبال شود؛ اما به گفته رییس شورای عالی صلح، هدف از صلح، صلح با گروه طالبان است نه گروه داعش.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، وحدت و همدلی میان مردم افغانستان را عامل موفقیت آنها دانسته و اظهار داشت که نقشه‌های دشمنان این کشور با همبستگی ملی و دست به دست هم دادن بی‌اثر می‌گردد.

رییس شورای عالی صلح در بخش دیگر از سخنانش با توجه به خواست‌های باشندگان هرات از اداره محلی و حکومت مرکزی، گفت: امیدوار است که به این خواست‌ها از سوی مراجع مربوطه، به ویژه اداره محلی ولایت هرات، پاسخ مناسب و درخور داده شود.

رییس شورای عالی صلح، از آصف رحیمی والی هرات به عنوان شخص باداریت و موفق، یاد کرد و کارکردهای وی را قابل قدر دانست.

همچنین در این گردهمایی، محمد نادر احسانی رییس ستاد مردمی برگزاری این گردهمایی و وکیل عباس ابراهیم‌زاده نماینده ولایت بلخ و یکی از همراهان رییس شورای عالی صلح در این سفر، سخنرانی کردند.

محمد نادر احسانی رییس ستاد مردمی برگزاری این گردهمایی، فرارسیدن بیست و سه مین سالگرد شهادت شهید وحدت ملی استاد عبدالعلی مزاری و یارانش را تسلیت گفته و سفر استاد خلیلی به شهر هرات و حضور وی در این گردهمایی را خیر مقدم گفت.

وی از شخصیت سیاسی شهید مزاری به نیکی یاد نموده و وی را فریادگر عدالت و برابری در تاریخ سیاسی افغانستان دانست.

همچنین، عباس ابراهیم‌زاده وکیل مردم بلخ در مجلس نمایندگان، فرارسیدن بیست و دوم حوت سالروز شهادت استاد عبدالعلی مزاری و یارانش را تسلیت گفت و بر ادامه راه این شهدا تأکید کرد.

وی در بخشی از سخنانش، در پاسخ به مشکلات باشندگان شهر هرات گفت: در آینده در زمینه‌های مختلفی، در این شهر سرمایه‌گذاری خواهد کرد و از این طریق شمار زیادی از جوانان صاحب شغل و کار خواهد شد.

در پایان این مراسم، نماز جمعه به امامت حجت الاسلام و المسلمین آقای یزدانی برگزار شد.

همچنین در این روز، استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح به منظور اشتراک در مراسم گرامی‌داشت ولادت فاطمه زهرا و نیز یاد شهدای مسجد جوادیه، به آن مسجد، حضور یافته و در جمع اهالی این مسجد سخنرانی کرد.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، سالروز ولادت فاطمه زهرا را به ملت مسلمان افغانستان و حاضرین تبریک گفت و اظهار آرزومندی نمود که بانوان جامعه اسلامی، از سیره دختر پیامبر گرامی اسلام بیاموزند.

وی همچنین به ارواح شهدای مسجد جوادیه هرات که هفت ماه پیش در اثر یک حمله انتحاری حدود 38 تن شهید و 90 تن دیگر زخمی شدند، درود فرستاده و یاد و خاطره آن شهدا را گرامی داشت.

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان گفت: واقعه دردناک مسجد جوادیه که طی آن شماری از مردم در حال نماز، مظلومانه به شهادت رسیدند، هرگز فراموش نخواهد شد.

وی بر خواست وارثان این شهدا مبنی بر محاکمه عاملان این رویداد، تأکید کرد.

رییس شورای عالی صلح اظهار آرزومندی نمود که دیگر افغانستان شاهد حوادث المناکی مانند حادثه مسجد جوادیه نباشد.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb