چهارشنبه, 20 جدی 1396

گزارش تازه: در 8 ماه گذشته در کشور حدود 3700 فرد ملکی کشته و زخمی شدند

در جریان هشت ماه گذشته حدود یک هزار و چهارصد فرد ملکی در کشور جان باخته اند و بیش از دوهزار و سه صد تن دیگر زخم برداشتند.

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی با نشر گزارشی اعلام کرده است که از عمده ترین عوامل قربانی شدن غیر نظامیان، حملات انتحاری، موتر بم، بمباردمان و انفجار ماین بوده است.

براساس این گزارش، بیشتر تلفات افراد ملکی در حملات انتحاری گروه داعش در اماکن مذهبی و فرهنگی در کابل بوده است.

نتایج یک تحقیق تازه گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی نشان می‌ دهد که در 8 ماه اول سال 2017 میلادی، بیش از 3700 غیرنظامی در کشور کشته و زخمی شده اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی گزارشی را به نشر رساند که نشان می ‌دهد در 8 ماه اول سال 2017 میلادی، 1374 غیر نظامی در کشور کشته و 2362 غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده اند.

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی می گوید که عمده ترین عوامل قربانی شدن غیر نظامیان، حملات انتحاری، موتر بم، بمباردمان و انفجار ماین است.

براساس گزارش این نهاد، ولایت های ننگرهار ،هرات، قندز و ارزگان به ترتیب شاهد بیشترین تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی نیروهای خارجی و افغان بوده است.

در این گزارش آمده که در این مدت، بیشترین آمار تلفات افراد ملکی در کابل و برخی نقاط دیگر بوده و گروه داعش اماکن مذهبی، علمی و فرهنگی را در کابل هدف قرار داده است.

گروه دادخواهی برای حفاظت از افراد ملکی، قربانی ‌شدن غیرنظامیان را نقض آشکار حقوق بشر در افغانستان خوانده است.

تدوین قانون حمایت و حفاظت از افراد ملکی، تطبیق پالیسی ملی جلوگیری و کاهش تلفات افراد ملکی، ترتیب رهنمودها در وزارت دفاع برای جلوگیری از تلفات ملکی، گزارش ‌دهی نهادهای امنیتی افغانستان از شمار قربانیان ملکی در جریان عملیات و از سرگیری کمک به قربانیان جنگ توسط حکومت، از عمده ترین توصیه های این گروه به حکومت افغانستان است.

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb