پنج شنبه, 23 هوت 1397

اولین محموله صادراتی افغانستان از طریق خط آهن به چین منتقل می‌شود

معاون اتاق تجارت و صنایع در مراسم گشایش انتقال اموال تجارتی افغانستان به چین در کابل  گفت که اولین محموله صادراتی افغانستان تا چند روز آینده از طریق خط آهن به چین منتقل خواهد شد.

به گفته اواین محموله شامل چهل و یک کانتینر سنگ های نیمه قیمتی است و به ابتکار شرکت افغانی واخان کریدور و شرکت چینی چینا ترانسپورتیشن پورت به چین منتقل خواهد شد.

آغاز روند انتقال اموال تجارتی افغانستان از طریق بندر حیرتان به کشور چین رسما با حضور تاجران دو کشور در کابل گشایش یافت.

اتاق تجارت و صنایع کشور با استقبال از آغاز روند انتقال اموال تجارتی از راه آهن از بندر حیرتان به کشور چین استقبال کرده می گویند که با گشایش این مسیر اموال تجارتی افغانستان با بهایی کم به کشور چین انتقال خواهد یافت.

به گفته مسوولان اتاق تجارت و صنایع هنوز هم نا امنی، حل نشدن مسایل ترانسپورتی و فساد اداری از چالش های اساسی رشد تجارت در کشور است.

با این حال سفیر چین در این نشست می گوید که کشورش آماده است دوشا دوش افغانستان کار کند و این کشور را در بخش سرمایه گذاری همکای نماید.

ترجمه: ما خوشحال هستیم که در کنار مردم افغانستان هستیم. ما آماده هستیم که در این کشور سرمایه گذاری کنیم و همکاری های مشترک ما بیشتر از پیش تقویت یابد.

در همین حال مسوولان در شرکت واخان کریدور که مسوولیت انتقال اموال تجارتی را دارند، می گویند که شرکت واخان با همکاری شرکت های چینایی اولین محموله صادرات محصولات کشور را توسط قطار آهن از طریق بندر حیرتان به شهر شیان چین صادر میکند.

وی همچنان می گوید که این محموله ها شامل پنبه، سنگ های مختلف نوع  نیمه قیمتی و بعضی اشیایی دیگر است.

گشایش مسیر ترانزیتی خط آهن بین چین و افغانستان که سومین راه ترانزیتی جدید به شمار می رود که اخیرا به روی تاجران گشایش یافته است. پیش از این محموله‌های صادراتی افغانستان از طریق راه لاجورد و بندر چابهار به ترکیه و هند فرستاده شده است.

 

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته