مظفر جعفری

مظفر جعفری

رییس جمهور غنی در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد که استراتیژی جدید امریکا، افغانستان را در مسیری به طرف اعتماد قرار داده است.

آقای غنی در این نشست گفت که این استراتیژی در برگیرنده پیامی است که مخالفان مسلح نمی توانند از لحاظ نظامی پیروز شوند.

محمد اشرف غنی تنها راه رسیدن به صلح را گفت وگوهای بین الافغانی دانست و از مخالفان مسلح دعوت به صلح کرد.

دوسیه رییس عملیاتی دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات که به فساد متهم شده، جهت بررسی به لوی سارنوالی فرستاده شده است.

رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که این مقام کمیسیون انتخابات حالا از سمت اش استعفا داده و رهبری کمیسیون استعفای وی را به ریاست جمهوری فرستاده است.

در همین حال کمیسیون مستقل انتخابات بخاطر زمینه سازی برای برگزاری انتخابات، نشست مشورتی را با جریان های سیاسی، جامعه مدنی و نمایندگان کشورهای خارجی برگزار کرد.

در جلسه ای با حضور سرور دانش معاون دوم رئیس جمهورآخرین وضعیت تدابیر امنیتی برای مساجد و تکایا و روند تطبیق پالیسی حکومت برای تأمین امنیت مراکز دینی اهل تشیع مورد ارزیابی قرار گرفت.

دراین جلسه وزرای امور داخله، مهاجرین، ترانسپورت، لوی درستیزقوای مسلح، معین ارشد امنیتی وزارت امورداخله، قوماندان گارنیزیون و قوماندان امنیه کابل و رئیس امنیت ملی کابل، برخی اعضای شورای ملی، عالمان دین، شماری از متنفذان محلی و مسوولان مراکز دینی حضور داشتند.

معاون دوم رییس جمهور در این نشست گفت که پالیسی امنیت مراکز دینی در شورای امنیت ملی به تصویب رسیده و براساس آن حکومت به افرادی که برای تامین امنیت مساجد استخدام شده ‌اند اسلحه توزیع می ‌کند.

وی گفت که تصویب و تطبیق این پالیسی هرگز از مکلفیت ارگان های امنیتی به خصوص وزارت داخله و نیروهای پولیس در تامین امنیت مردم به صورت کل و تامین امنیت مساجد، تکایا، اماکن و مراسم دینی و مذهبی نمی کاهد.

سرور دانش افزود که پالیسی تامین امنیت مساجد و تکایا تنها به دهه محرم و روزهای عاشورا اختصاص ندارد، بلکه این پالیسی برای یک تا دو سال دیگر و مبتنی به شرایط امنیتی در نظر گرفته شده است.

در این جلسه ویس برمک سرپرست وزارت داخله نیز ضمن ارائه گزارش از نحوه تطبیق پالیسی تامین امنیت مراکز دینی گفت که تدابیر مشترک امنیتی زیر نظر لوی درستیز و معین ارشد امنیتی وزارت داخله به منظور تامین امنیت مساجد وتکایا و همچنین مراسم تجلیل از دهه محرم اتخاذ گردیده و نیروی های امنیتی قبل از شروع مراسم تجلیل، در اماکن مربوطه مستقر خواهند شد.

پس از بلند رفتن تهدیدات امنیتی بر مساجد اهل تشیع در کابل، طرح تأمین امنیت مساجد مورد تهدید از سوی مردم و نهادهای اجتماعی فعال در این زمینه پس از رایزنی های بسیار ترتیب شده و به حکومت وحدت سپرده شد که با تعدیلاتی از سوی شورای امنیت تصویب گردید.

مردم از اجرایی شدن این طرح استقبال کرده اند و خواهان توجه بیشتر ارگانهای مسئول دولتی در خصوص تأمین امنیت مساجد و مدیریت درست و شایسته این طرح امنیتی هستند.

شورای عالی صلح، روز سه‌شنبه نشست مشورتی‌ای را با زنان نخبه و تحصیلکرده کشور، برگزار نمود.

هدف از این نشست که از سوی کمیته زنان شورای عالی صلح راه اندازی شده بود، مشاوره و شنیدن خواسته‌ها و انتظارات زنان از روند صلح در کشور خوانده شده است.

این نشست با سخنان استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح گشایش یافت.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های شورای عالی صلح با مشورت و نظرگیری، پیش خواهد رفت، گفت: شورای عالی صلح نشستهای مشورتی خود را از مشورت با بانوان کشور آغاز نموده است.

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح بر ضرورت برقراری صلح و پایان یافتن جنگ اشاره نموده و از بانوان کشور خواست که در برنامه‌های صلح، بیش از پیش سهم بگیرند.

رییس شورای عالی صلح با توجه به راهبرد جدید این شورا یادآور شد که در روند صلح همه مردم و همه اقشار و طیفهای جامعه، به ویژه زنان نقش خواهند داشت.

گفته می‌شود که در طی تغییرات جدیدی که اخیرا در ساختار شورای عالی صلح به وجود آمده است، حضور زنان در این شورا از 9 درصد تا 16 در صد افزایش یافته است.

رییس شورای عالی صلح با اشاره به اصول کلی حاکم بر روند صلح گفت: صلح به معنای دفن کردن دستاوردها و ارزشهای جدید نیست و نیز منظور از صلح تسلیم شدن مخالفان هم نخواهد بود.

به گفته وی، برای تحقق صلح میکانیزمی در نظر گرفته می‌شود که خیر تمام طرفها در آن برآورده شود.

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح در این نشست به زنان کشور اطمینان داد که در برنامه صلح، حقوق و جایگاه آنان محدود نخواهد شد.

وی از تمام زنان کشور خواست که ترویج روحیه صلح‌طلبی را به عنوان یک وظیفه ملی و دینی متقبل شده و موج گسترده‌‌ای از صلح‌خواهی را در کشور به وجود آورند.

همچنین در این نشست، داکتر محمد اکرم خپلواک رییس دارالانشای شورای عالی صلح در مورد استراتژی و ساختار شورای عالی صلح، صحبت نمود.

وی به زنان کشور اطمینان داد که شورای عالی صلح در تمام مراحل از حقوق و جایگاه آنان دفاع خواهد کرد.

رییس دارالانشای شورای عالی صلح به سهم و مشارکت زنان در ساختار شورای عالی صلح اشاره نموده و خاطر نشان ساخت که در برنامه‌های آینده این شورا جایگاه زنان بیش از پیش توسعه خواهد یافت.

همچنین در این نشست، داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح به نمایندگی از بخش زنان این شورا صحبت نمود.

وی از برخی کمبودهایی که در زمینه حضور زنان در ساختار شورای عالی صلح دیده می‌شود، یادآوری نموده و خواهان جبران این کمبودها شد. 

معاون شورای عالی صلح هدف از این نشست را شنیدن خواسته‌های زنان در زمینه صلح، معرفی نمود.

 

 

اتاق تجارت و صنایع از بی توجهی حکومت وحدت ملی در راستای سرمایه گذاری در کشور به شدت انتقاد می کند.

معاون اتاق تجارت و صنایع می گوید که بی توجهی حکومت باعث شده است که میزان سرمایه گذاری در سال جاری در کشور کاهش بیابد.

وزارت تجارت و صنایع، اما می گوید که حمایت از سرمایه گذاری در کشور در اولویت کار حکومت وحدت ملی قرار دارد.

شماری از نمایندگان ولایت های شرقی در ولسی جرگه از تجهیز و اکمال گروه داعش در این ولایت ها ابراز نگرانی می کنند.

این اعضای ولسی جرگه می گویند تمامی اکمالات گروه داعش در این ولایت ها انجام شده و این گروه هم اکنون در حال تجهیز شدن است.

این نمایندگان ولایت های شرقی کشور همچنان می گویند کارمندان دولتی در شماری از راه های مواصلاتی از موتر پایین شده و در بعضی موارد به قتل میرسند.

یک زوج در کابل مصارف عروسی شان را هزینه ایجاد یک مرکز آموزشی کردند.

این زوج، هدف از این اقدام شانرا مبارزه با فرهنگ های ناپسند، جلوگیری از مصارف گزاف و رایج کردن مراسم های عروسی با هزینه کم می داند.

در محفل عروسی این زوج  دوازده مهمان از خانواده های عروس و داما دعوت شده بودند با کیک و نوشابه پذیرایی شدند.

وزارت زراعت قرار داد خریداری ده هزار تًن تخم اصلاح شده بذری را با اتحادیه های ملی تولید کنندگان تخم بذری به هزینه شش میلیون دالر امضا  کرد.

وزیر زراعت و مالداری حین امضای این تفاهمنامه ها گفت که با امضای این تفاهم نامه، دوصد هزار دهقان از سی و چهار ولایت به تخم های اصلاح شده بذری دسترسی پیدا میکنند و چهارصد هزار جریب زمین زراعتی نیز تحت بذر قرار میگیرد.

صفحه 1 از 329

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb