مظفر جعفری

مظفر جعفری

تا زمانی که افغانها ازطریق میکانیزم بین الافغانی به نتیجه نرسند، تامین صلح در کشور امکان پذیرنخواهد بود.

استاد محمد کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان با اشتراک در محفل اهدای جوایز به برنده های مسابقه سیرت النبی سخن می گفت می گوید که یگانه راه رسیدن به صلح پایدار و باعزت، تفاهم بین الافغانی است که این کار با همدلی مردم افغانستان امکان پذیر است.

در همین حال شماری دیگر از اشتراک کنندگان این مراسم نیز از مخالفان مسلح دولت می خواهند که به پروسه صلح بپیوندند.

فعالیت بیش از شش هزار مسجد در هرات تحت کنترل حکومت محلی این ولایت قرار ندارد.

مسوولان در اداره ارشاد، حج و اوقاف ولایت هرات می گویند در این ولایت شش هزارو پنجصدو ده مسجد وجود دارد که تنها دوصدو شصت و هشت مسجد جواز رسمی از اداره ارشاد، حج و اوقاف این ولایت دارند.

این در حالی است که نگرانی هایی مبنی بر تبلیغ افراط گرایی و ضد حکومتی در شماری از مساجد شهر هرات وجود دارد.

رییس اداره حج و اوقاف هرات این موضوع را تایید و یا رد نمی کند اما می گوید فعالیت همه مساجد تحت کنترل این اداره قرار ندارد.

افغانستان آماده است تا روی نگرانی ها به گونه مشترک با پاکستان کار کند.

وزارت خارجه، تنش های به وجود آمده میان پاکستان و افغانستان را به سود مردم و دولت های دو کشور ندانسته تاکید می کند که اگر جانب پاکستان به راکت پراگنی هایش بالای خاک افغانستان ادامه دهد دولت افغانستان نیز آماده دفاع از خاکش خواهد بود.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه می گوید که حکومت افغانستان لیستی از تروریستانی که از خاک پاکستان بالای افغانستان حمله می کنند به حکومت پاکستان تحویل داده و خواهان اقدام عملی پاکستان در این خصوص می باشد.

رییس جمهور غنی بر مبارزه با فساد در صفوف نیروهای امنیتی کشور تاکید می کند.

محمد اشرف غنی رییس جمهور کشور که در مراسم فراغت افسران اکادمی ملی نظامی سخن می گفت افزود که کسانی که از لباس و غذای نیروهای امنیتی دزدی می کنند برای مردم قابل تحمل نمی باشند و تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

رییس جمهور کشور همچنان بر جمع آوری سلاح از نزد افراد غیر مسوول و استعمال مشروع قوا تاکید کرد.

اعضای پارلمان اتحادیه اروپا می گویند که ادامه فساد اداری باعث شده که کمک های آنان بالای زندگی مردم افغانستان تاثیر گذار نباشد.

درهمین حال اعضای پارلمان اتحادیه اروپا، مهاجرین افغان در کشورهای اروپایی را مهاجران اقتصادی می دانند و تاکید می ورزند که این موضوع روی پذیریش مهاجرین افغان تاثیر منفی گذاشته است.

وزارت امور خارجه می گوید که نامه ای را به پاکستان تسلیم داده که شامل فهرست سی و دو مرکز آموزشی هراس افگنان است که علیه افغانستان در خاک پکستان فعالیت می کنند.

سخنگوی این وزارت می گوید که این فهرست روز دوشنبه توسط سفیر افغانستان در اسلام آباد به مقام ‌های پاکستان تسلیم داده شده و از کشور پاکستان خواسته شده تا علیه این مراکز اقدام کند.

وزیر دفاع ایالات متحده امریکا بزودی ارزیابی هایش در مورد فرستادن نیروهای اضافی به افغانستان را به رییس جمهور ترامپ ارایه خواهد کرد.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا می گوید که با رییس جمهور غنی در حاشیه نشست مونیخ و با قوماندان نیروهای حمایت قاطع در افغانستان از طریق ویدیو کنفرانس در باره اوضاع امنیتی افغانستان صحبت کرده است.

آقای متیس گفت که رییس جمهور ترامپ منتظر ارزیابی های او و اداره استخباراتی امریکا در مورد فرستادن نیروهای بیشتر به افغانستان است.

سخنگوی والی ننگرهار می گوید که تلاش ها از طریق مراجع دیپلماتیک برای بازشدن دوباره مرز تورخم شدت یافته است و آنان انتظار دارند تا این مرز به زودی بروی رفت آمد باز شود.

پاکستان پس از حمله به زیارت لعل شهباز قلندر بروز پنجشنبه مرز تورخم را بروی هرگونه رفت و آمد مسدود کرده است.

صفحه 1 از 246

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb