مظفر جعفری

مظفر جعفری

شماری از فعالان مدنی و باشندگان بر برقراری صلح پایدار در کشور در سال جاری تاکید می کنند.

آنان در یک گردهمایی در کابل، تامین صلح را وابسته به همدیگر پذیری و همبستگی میان اقوام ساکن در کشور دانستند.

از سوی هم شماری از اشتراک کنندگان این همایش با اشاره به نا امنی های سال گذشته، از حکومت می خواهند که برای تامین امنیت سراسری در سال جاری، تلاش همه جانبه کند.

خبرگزاری آلمان با نشر گزارشی می گوید پارلمان فدرال آلمان تایید کرده که ماموریت سربازان این کشور برای افغانستان بدون تغییر تا سی و یک مارچ سال دوهزارو بیست میلادی ادامه یابد.

براساس این تصمیم، سربازان آلمانی می تواند در چارجوب ماموریت حمایت قاطع ناتو،نیروهای امنیتی افغانستان را آموزش دهند و تا یکهزاروسه صد سرباز در این ماموریت شامل باشند.

 

از روز ملی دهقان طی مراسمی در بادام باغ شهر کابل تجلیل شد.

وزیر زراعت،آبیاری و مالداری در این مراسم می گوید که این وزارت در سال جاری در بخش های مختلف از جمله ساخت سرد خانه‌ها، مراکز بسته بندی و پروسس تولیدات ، احداث مسلخ ‌ها و دسترسی صنعت‌ کاران و دهاقین به بازارهای خارجی برنامه‌ های را روی دست دارد.

درهمین حال شماری از دهقانان، از نبود بازار برای فروش محصولات و نبود سردخانه ها برای نگهداری محصولات زراعتی انتقاد کرده از وزارت زراعت می خواهند در راستای افزایش ظرفیت دهاقین و کنترول امراض و آفت ها توجه کند.

 

وزارت امور داخله می گوید که در جریان یک سال گذشته ششصدو پنجا تن از افراد کلیدی طالبان مسلح در سراسر کشور کشته شده اند.

معاون سخنگوی این وزارت با بیان این مطلب می گوید در سال گذشته بیش از شش هزار عملیات در ولایات مختلف راه اندازی شده که در نتیجه ی آن تلفات سنگین بر مخالفان مسلح دولت وارد گردیده و نزدیک به دوهزار اسلحه مختلف النوع نیز بدست نیروهای امنیتی کشور افتاده است.

از سویی هم وی از اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در جریان روزهای نوروز خبر داده می گوید که در روزهای نخست سال، احضارات درجه یک در تمامی ولایات اتخاذ خواهد شد.

شماری از احزاب و جریان های سیاسی کشور با حمایت از تلاش های جاری صلح، خواستار تشکیل یک هیات فراگیر و همه شمول برای گفتگوهای احتمالی با طالبان هستند.

نمایندگان این احزاب نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی، انتخابات و آزادی بیان را خطوط سرخ در گفتگو با گروه طالبان عنوان کردند.

با این حال این حزاب و جریان های سیاسی بدون نامبردن از فرد و جناح خاصی، می گویند که حلقاتی تحت عنوان های خاص در پروسه صلح سنگ اندازی می کنند.

همزمان گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نیز حکومت را متهم کرد که با مانع تراشی در برابر پیشرفت صلح، عامل جنگ و دوام آن در کشور است.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان" تیفا" می گوید که حکومت در امور کمیسیون انتخابات مداخله می ‌کند.

مسوولان این نهاد می گویند مداخله حکومت در کار کمیسیون های انتخاباتی مانع هماهنگی لازم میان این کمیسیون ها شده است.

آنان همچنان می گویند آماده نبودن کمیسیون‌ های انتخاباتی برای برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری نیز یک چالش است که بر مشکلات در روند انتخابات افزوده است.

فرقه بیست پامیر از ادامه عملیات نظامی بهاری در حومه شهر قندز خبر می دهد.

قوماندان لوای اول فرقه بیست پامیر می گوید که این عملیات بخاطر سرکوب مخالفان مسلح دولت و تامین امنیت روزهای سال نو راه اندازی شده تا مردم با خاطر آسوده از این روزها تجلیل کنند.

از سوی هم قوماندان لوای اول فرقه بیست پامیر می گوید که در نتیجه عملیات روز گذشته نیروهای اردوی ملی در ولسوالی چهار دره، حومه شهرقندز و مسیرشاهراه قندز- بیش از سی هراس افگن کشته و زخمی شده اند.

راه های مواصلاتی شماری از ولسوالی های مناطق مرکزی بر اثر برف باری و برف کوچ ها از چندین ماه بدین سو مسدود می باشد.

شماری از باشندگان ولسوالی های بهسود ولایت میدان وردک می گویند، چندین تن بیمار از اثر نرسیدن به شفاخانه جان داده و تعدادی از بیماران را دو روز بر روی شانه های شان از ساحه بیرون کرده به کابل انتقال داده اند.

از سوی هم آنان حکومت را به بی توجهی در زمینه برف روبی راه های مواصلاتی مناطق شان متهم کرده، از مسوولان می خواهند به زودترین فرصت ممکن در این زمینه دست به کار شوند.

عملیات تصفیوی بهاری نیروهای امنیتی کشور در ولایت قندز روزدوشنبه آغاز شد.

مسوولان فرقه بیست پامیر می گویند این عملیات با اشتراک قطعات خاص اردو، کوماندوها، اردوی ملی و پولیس درساحات جرگذر ازحومه های شهرقندز، ولسوالی چهار دره ومسیر شاهراه قندز- تخار راه اندازی گردیده است.

به گفته آنان در روز اول این عملیات بهاری بیش از سی مخالف مسلح دولت کشته و زخمی شدند و یک دیپوی مهمات وچندین سوق اداره هراس افگنان نیز تخریب و ازبین برده شده است.

مسوولان فرقه بیست پامیر به شهروندان قندز اطمینان می دهند که نیروهای امنیتی حداکثر تلاش شان را خواهند کرد تا قندزیان یک زندگی آرام را تجربه نمایند.

صفحه 1 از 493

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb