مظفر جعفری

مظفر جعفری

مهاجمان مسلح قبل از ظهر روز دوشنبه بالای یک مرکز ریاست امنیت ملی در منطقه افشار ناحیه پنجم امنیتی شهر کابل، حمله کردند.

پولیس کابل می گوید که این دو مهاجم قصد داشتند داخل این مرکز نظامی شوند که موفق به این کار نمی شوند.

این دو مهاجم، پس از چند ساعت درگیری ازسوی نیروهای امنیتی از پا در آمدند. پولیس کابل می گوید که در این رویداد به هیچ کسی آسیب نرسیده است.

ازهجدهم دسامبر روز بین المللی مهاجر طی محفلی در کابل تجلیل شد.

براساس آمارهای وزارت مهاجرین، در حال حاضر بیش از پنج میلیون افغان در کشورهای خارجی به سر می برند.

مقام های حکومت می گویند که مهاجرین افغان در برخی کشورهای خارجی با مشکلات زیادی روبرو اند.

کمیته مشترک هر دو مجلس شورای ملی، فرمان تقنینی تعدیل قانون ثبت احوال و نفوس را تایید کرد.

در نشست کمیته مشترک هر دو مجلس که روز دوشنبه برگزار شده بود، تمامی اعضای این کمیته با اتفاق آرا این فرمان را تایید کردند.

براساس این تصمیم کمیته مشترک، ملت، قوم و دین در تذکره های الکترونیکی درج می شود.

رییس جمهورغنی تاکید می کند که هیچ عضو قوای امنیتی و دفاعی کشور سیاسی، حزبی و تنظیمی بوده نمی تواند.

محمد اشرف غنی در مراسم معرفی معاونین جدید دفتر شورای امنیت ملی گفت که هر عضو قوای امنیتی و دفاعی کشور متعهد به آینده کشور است.

او همچنان افزود که تمرکز نیروهای امنیتی و دفاعی در کنار جنگیدن با هراس افگنان، آوردن صلح و ثبات در کشور نیز است.

جلسه مجمع عمومی شورای عالی صلح به ریاست استاد محمد کریم خلیلی رییس آن شورا، پیش از ظهر روز یک‌شنبه، برگزار شد.

در این جلسه، دستاوردهای سفر رییس شورای عالی صلح و هیئت همراه وی به جمهوری اندونیزیا، فعالیتهای شورای عالی صلح در یک ماه گذشته و برنامه‌های آینده این شورا، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

استاد محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی در سخنان افتتاحیه اش، از تلاشهای و فعالیتهای اعضای شورای عالی صلح در مرکز و ولایات کشور برای تحقق اهداف این شورا ، قدردانی نمود.

وی در این جلسه، دستاوردهای سفر هیئت شورای عالی صلح به اندونیزیا را با اهمیت توصیف کرده و از رهبری دولت اندونیزیا به دلیل اینکه از پروسه صلح اعلام حمایت نموده است، سپاسگزاری کرد.

رییس شورای عالی صلح گفت: اندونیزیا می‌تواند در زمینه ایجاد اجماع کشورهای منطقه برای حمایت از صلح افغانستان و نیز برگزاری اجلاس علمای جهان اسلام، کمک نماید.

به گفته رییس شورای عالی صلح حمایت جدّی و همه جانبه اندونیزیا از روند صلح، یکی از بزرگترین دستاوردهای شمرده می‌شود که افغانستان در زمینه صلح، به آن نایل گشته است.

رییس شورای عالی صلح با اشاره به برنامه‌هایی این شورا گفت: در مدت پنج ماه گذشته، کارهای داخلی شورا، به ویژه در زمینه نهادسازی و تقویت ظرفیتهای ساختاری و همچنین مشوره با رهبران جهادی، شخصیتهای ملی و شماری از مجموعه‌های سیاسی و مدنی، انجام یافته و از این پس، فعالیتها بیشتر روی اهداف اصلی این شورا، تمرکز خواهد یافت.

رییس شورای عالی صلح به برخی از اهداف استراتژیک پروسه صلح اشاره نموده و خواهان تلاش و فعالیت هرچه بیشتر اعضای این شورا برای تحقق این اهداف شد.

وی در این جلسه، باردیگر تصریح کرد که شورای عالی صلح یک نهاد بی‌طرف و غیرجانبدار است و برای تحقق صلح عزتمندانه که خیر هر دو طرف در آن برآورده شود، تلاش می‌نماید.

در این جلسه، داکتر محمد اکرم خپلواک رییس دارالانشای شورای عالی صلح از فعالیتهای این شورا در یک ماه گذشته، گزارش داد.

وی همچنین برخی برنامه‌های آینده شورای عالی صلح‌، از آن جمله برگزاری اجلاس سراسری علمای کشور و کنفرانس رهبران جهادی، شخصیتهای سیاسی و جامعه مدنی در مورد صلح را به جلسه ارائه نمود.

شورای عالی صلح در آینده نزدیک بُردهای مشورتی‌ای را با مشارکت اقشار و گروه‌های مختلف اجتماعی، به ویژه علما، فعالان مدنی و زنان، تشکیل خواهد داد.

هدف از تشکیل بردهای یادشده، استفاده از توانایی‌ها و ظرفیتهای گروه‌های اجتماعی در پیشبرد فرایند صلح است.

در بخش دیگر این جلسه، هئیتهای شورای عالی صلح که در هفته‌های اخیر به ولایات کشور سفر کرده بودند، از نتایج سفرهای شان گزارش دادند.

مولوی عطاء الرحمن سلیم، عبدالخبیر اُچقون، حبیبه سرابی، استاد محمد اکبری، عبدالحکیم مجاهد، حبیب الله فوزی، امین الدین مظفری، قاضی امین وقاد و عبدالخالق حسینی پشه‌ای که هر یک از آنها در رأس هیئتی از شورای عالی صلح قرار داشته، از سفر شان به ولایات شرق، شمال، جنوب، مرکز و غرب کشور، به جلسه گزارش دادند.

آنان، در گزارش شان به برخی از فرصتها و چالشهای روند صلح با توجه به دیدگاه‌ها و نظریات مردم و ارگانهای محلی، اشاره نموده و خواهان استفاده شدن نظریات یاد شده، در تصامیم بعدی شورای عالی صلح شدند.  

    

 

برخی نهادهای مدافع از حقوق خبرنگاران و رسانه ها، برخورد محافظان رولا غنی خانم رییس جمهور غنی با خبرنگاران را غیر اخلاقی می دانند.

نی یا نهاد حمایت کننده رسانه های آزاد و شورای ژورنالیستان افغانستان خواستار بررسی جدی این قضیه هستند و می گویند که نیروهای امنیتی در بعضی موارد با خبرنگاران برخورد خوب ندارند.

درعین حال گزارش ها می رساند که محافظان وسیمه بادغیسی سرپرست کمیسیون انتخابات یک خبرنگار را مورد لت و کوب قرار داده اند.

مشرانوجرگه، مسوولان شرکت برشنا را در پیوند به افزایش پرچوی برق در شهر کابل، فرا خواند.

اعضای این مجلس، از افزایش پرچوی برق در شهر کابل به شدت انتقاد کردند و مسوولان شرکت برشنا را در حل این مشکل به کم کاری و بی توجهی متهم کردند.

رییس شرکت برشنا، علت پرچوی برق را افزایش شمار مصرف کنندگان برق در شهر کابل می داند.

صفحه 1 از 367

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb