مظفر جعفری

مظفر جعفری

یک صد و بیست زوج جوان در یک مراسم دسته جمعی ازدواج شان را امروز در کابل جشن گرفتند.

مسوولان برگزار کننده این مراسم، هدف از برگزاری محفل عروسی دست جمعی را جلوگیری از هزینه گزاف و کمرشکن عروسی های تجملی، مبارزه با سنت های نادرست در جامعه و کمک به جوانانی که توان مالی مناسب ندارند اعلام کردند.

زوج های جوان و شرکت کننده گان این مراسم نیز از برگزاری چنین برنامه هایی استقبال کرده و آن را بدیل مناسب برای عروسی های پرهزینه می دانند.

در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی گیلان ولایت غزنی نوزده تن از مخالفان مسلح دولت کشته شدند.

عارف نوری سخنگوی والی غزنی می گوید که طی بیست و چهار ساعت گذشته پنج مورد عملیات هوایی و زمینی در مربوطات ولسوالی گیلان انجام شده است.

به گفته او هم اکنون مخالفان مسلح در ولسوالی های آب بند و گیلان در محاصره قرار دارند و اگر تسلیم نشوند از سوی نیروهای امنیتی از پا در خواهند آمد.

از سوی هم سخنگوی والی غزنی می گوید که عملیات تصفیه و تلاشی خانه به خانه در شهر غزنی برای سومین روز ادامه دارد و تاکنون یازده قریه پاکسازی شده است.

نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان می گوید که هیچ جایگزینی برای گفتگوهای صلح وجود ندارد.

زلمی خلیلزاد در صفحه تویترش به خاطر لغو گفتگوهای بین‌ الافغانی ابراز ناامیدی کرده و گفته است که او با جوانب ذیدخل در تماس بوده و آن‌ ها را تشویق می ‌کند تا به گفتگوها متعهد باقی بمانند.

او افزوده است که گفتگو همیشه یک نکته کلیدی در نقشه راه سیاسی و صلح پایدار است و جایگزین برای آن وجود ندارد.

ارگ ریاست جمهوری نا وقت شب گذشته در اعلامیه گفته که نشست دوحه از سوی حکومت قطر لغو شده است.

یافته های یک گزارش تحقیقی تازه نشان می دهد که تلفات نیروهای امنیتی و افراد ملکی به بلند ترین سطح خود رسیده است.

درگزارش آمده است که اکثر مصاحبه شوندگان در مورد کارکرد حکومت نظر منفی دارند و گفته اند که در زیر چتر حکومت وحدت ملی احساس مصئونیت نمی کنند.

پنجاه و چهار درصد از مصاحبه شوندگان این گزار همچنان گفته اند که وضعیت عمومی کشور به سوی نادرست در حرکت است و تنها سی و سه درصد آن ‌ها نسبت به آینده کشور خوشبین اند.

مقامات محلی در ولایت ننگرهار می گویند که گروه طالبان از ولسوالی شیرزاد ولایت ننگرهار عقب رانده شده است.

آنان می افزایند که گروه طالبان عملیاتی را تحت نام الفتح بر ولسوالی شیرزاد راه اندازی کردند  اما پس از مقاومت نیروهای امنیتی و تحمل تلفات سنگین از این ولسوالی عقب نشینی کرده است.

ریاست امنیت ملی ننگرهار اما می گوید که راه های زمینی ولسوالی شیرزاد این ولایت هنوز هم مسدود است.

وزارت معارف، هفده تفاهمنامه همکاری را به هدف ارتقای ظرفیت و کیفیت آموزشی با شماری از نهادهای داخلی و خارجی به امضا رساند.

این تفاهمنامه ها شامل ایجاد صنوف محلی، کورس های کمپیوتر، سواد آموزی، کانکور و آگاهی دهی در بخش هایی از حفظ محیط زیست و صلح می باشد.

سرپرست وزارت معارف حین امضای این تفاهمنامه ها گفت که ارزش این تفاهم نامه ها به پانزده میلیون و چهارصد هزار دالر امریکایی می رسد که بیش از هفتادو هفت هزار متعلم به گونه مستقیم از آن ها بهره مند خواهند شد.

وزارت معارف، هفده تفاهمنامه همکاری به ارزش پانزده میلیون و چهار صد هزار دالر امریکای را به هدف ارتقای ظرفیت و کیفیت آموزشی با شماری از نهادهای داخلی و خارجی طی نشست خبری در کابل به امضا رساند.

این تفاهمنامه شامل ایجاد صنوف محلی، کورس های کمپیوتر، سواد آموزی، کانکور، و آگاهی دهی در بخش هایی از حفظ محیط زیست و صلح می باشند.

در همین حال رییس موسسه حمایت از اطفال در این نشست می گوید که این موسسه همکاری های انکشافی را در بخش های مختلف با معارف افغانستان داشته و این همکاری را مطابق به اولویت های معارف ادامه میدهد

اونو وین منن ریس موسسه حمایه اطفالگفت:" امضای 17 تفاهمنامه همکاری در بخش معارف، بیانگر حمایت جامعه بین المللی از نظام معارف و کودکان افغانستان است. ما با معارف کشور همکاری های همه جانبه داشتیم و داریم و از این به بعد هم همکاری های انکشافی را مطابق به اولیت های معارف خواهیم داشت ."

آقای بلخی گفته است ارزش این تفاهم‌نامه‌ها، پانزده میلیون و ۴۰۰ هزار دالر امریکایی است که ۷۷۶۰۰ شاگرد به گونه‌ی مستقیم از آن‌ها بهره‌مند خواهند شد.

سرپرست وزارت معارف می ‌گوید که در جریان سال جاری، حدود ۴۰هزار معلم، به سطح چهارده‌ پاس و لیسانس ارتقا خواهند یافت.

 

 

 

بیش از سه و نیم میلیون کودک به دلیل فقر و نا امنی ها از رفتن به مکاتب محروم اند.

سرپرست وزارت معارف با بیان این مطلب همچنان می گوید همینک چهارصد باب مکتب در سراسر کشور مسدود است و پنجاه درصد مکاتب فعال نیز بدون تعمیر باقی مانده است.

از سویی هم وی از کمبود شصت هزار معلم در سراسر کشور خبر داده می افزاید که برای حل این معضل روند استخدام یازده هزار معلم ریزرف در رشته های مورد نیاز، جریان دارد.

رییس جمهور غنی می گوید هیات مذاکره کننده با طالبان، باید این گروه را قانع سازد که هیچ راه دیگری جز مذاکره با دولت افغانستان برای ختم منازعه در کشور وجود ندارد.

آقای غنی در دیدار با هیات دوصدو پنجاه نفری مذاکره کننده افغانستان با طالبان می افزاید این هیات در قطر از دولت و مردم افغانستان نمایندگی خواهد کرد.

از سویی هم گروه طالبان در واکنش به تعیین هیات مذاکره کننده افغانستان برای گفت وگوهای قطر می گوید پلان نیست که این تعداد نفر تنها از کابل در کنفرانس قطر شرکت کنند.

در اعلامیه ی طالبان خطاب به دولت افغانستان گفته شده که کنفرانس قطر یک نشست پلان شده در یک کشور دور دست است نه مراسم عروسی یا کدام مهمانی در یک هوتل در کابل.

نصاب حدود یکصدو پنجاه رشته تحصیلی نیاز به بررسی دارد.

وزیر تحصیلات عالی با بیان این مطلب و با تاکید بر غنی سازی نصاب های تحصیلی می گوید که بخش های مختلف تحصیلات عالی از لحاظ کیفی با مشکلات مواجه است.

وزیر تحصیلات عالی همچنان تاکید می ورزد که برای بهبود نصاب تحصیلی و معیاری شدن تحصیلات عالی روند بررسی پوهنتون های دولتی و خصوصی ادامه دارد و تمامی پوهنتون ها بزودترین فرصت از سویی این وزارت بررسی خواهد شد.

صفحه 1 از 504

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته