پنج شنبه, 14 جدی 1396

متیس: امریکا فشارها بر پاکستان را حفظ می کند

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزارت دفاع ملی می گوید که وزرای دفاع افغانستان و امریکا در یک صحبت تلفنی در رابطه به اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه و آمادگی های رزمی نیروهای اردوی ملی بحث و تبادل نظر کردند.

این وزارت با نشر خبرنامه ای می گوید در این تماس تلفنی که شب گذشته برقرار شد جیمز متیس وزیر دفاع امریکا گفته است که ایالات متحده فشارها را بالای پاکستان حفظ خواهد کرد تا تمامی پناهگاهای هراس افگنان نابود شده و منجر به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه گردد.

این درحالی است که نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد گفته است در صورتی که آمریکا از همکاری ها با کشورش استقبال نکند، پاکستان این همکاری ها را مورد تجدید نظر قرار می د‌هد.

درحالی که اولین توییتر دونالد ترامپ در سال جدید میلادی و انتقاد وی از عملکرد پاکستان در مبارزه با هراس افگنی انتقادهای مقام های پاکستانی را به دنبال داشت، قصر سفید اعلام کرده است که بزودی اقدامات خاص برای فشار آوردن علیه اسلام آباد اعلان خواهد شد تا در مبارزه علیه تروریزم تلاش های بیشتر نماید.

از سویی هم روز پنج شنبه وزارت دفاع ملی افغانستان در یک خبرنامه ارسالی به رسانه ها اعلام کرد که طارق شاه بهرامی وزیر دفاع کشور و جیمز متیس وزیر دفاع امریکا شب گذشته در رابطه به اوضاع امنیتی افغانستان و منطقه و آمادگی های رزمی نیروهای اردوی ملی گفت و گوی تلفنی کردند.

در این صحبت تلفنی جیمز متیس وزیر دفاع امریکا در کنار سایر صحبت ها گفته است که ایالات متحده امریکا فشارها را بالای پاکستان حفظ می کند تا تمامی پناهگاهای هراس افگنان نابود شود و منجر به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه گردد.

در همین حال در کنار انتقاد مقام های بلند پایه پاکستانی از تویتر ترامپ در مورد پاکستان به تازگی نماینده پاکستان در سازمان ملل متحد گفته است در صورتی که آمریکا از همکاری ها با کشورش استقبال نکند، پاکستان این همکاری ها را مورد تجدید نظر قرار می د‌هد.

ملیحه لودهی در جمع خبرنگاران افزود که پاکستان در مبارزه با تروریسم بیشترین مشارکت و قربانی را داده است.

همچنان نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان در واکنش به توییت دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در مورد پاکستان، وی را ناسپاس خواند.

آقای شریف روز گذشته ضمن انتقاد از سیاست دوگانه امریکا در قبال پاکستان، ترامپ را فردی نادان و ناسپاس دانست که به همکاری های پاکستان با امریکا پشت کرده است.

با این همه رایان کراکر سفیر پیشین ایالات متحده در افغانستان می گوید که روابط پیچیده کنونی میان واشنگتن و اسلام آباد به نفع هیچ یک از دو کشور نبوده و برایش مایه تاسف است که روابط پاکستان و امریکا به این نقطه رسیده است.

به گفته وی قوماندانان امریکایی در افغانستان شاهد تردد افراد طالبان از آن طرف مرز هستند که عملیات را در افغانستان انجام داده و دوباره به پاکستان می روند و این یک مشکلی است که باید به دقت بررسی گردد تا وضعیت دو طرف را بهتر بسازد.

آقای کراکر می افزاید که حملات لفظی ناخوشآیند، میان اسلام آباد و واشنگتن، دو کشور را به جایی نمی رساند.

وی می گوید کارکرد دو کشور در از بین بردن القاعده در منطقه چشمگیر بوده اما این همکاری در سایر مسایل مانند طالبان اینچنین نبوده است.

در حالی که برخی از تحلیلگران با توجه به رویکرد جدید ایالات متحده امریکا نسبت به پاکستان چالشهای بیشتر امنیتی را در افغانستان پیش بینی میکنند، برخی نیز منتظر هستند تا در بلند مدت بر ثبات و امنیت در افغانستان تإثیر مثبت نماید.

بازدید 731 بار

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb