پنج شنبه, 07 ثور 1396

اوج رقابت تسلیحاتی و افزایش تحرکات نظامی در گوشه و کنار جهان

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رقابت تسلیحاتی و افزایش تحرکات نظامی در گوشه و کنار جهان، به بالاترین میزان پس از دوران جنگ سرد رسیده است.

آگاهان امور به این باورند که آنچه امروز در مناطق سوق الجیشی جهان، چون شبه جزیره کوریا، افغانستان، خاورمیانه و شرق اروپا می گذرد، زنگ خطری از شروع منازعات جدید جهانی و قطب بندی پسا جنگ سرد در جهان می باشد.

برای فهم بیشتر میزان بالای نظامی گری در جهان، نگاهی داریم به بودجه های نظامی و بازار گرم جنگ افزار در جهان امروز.

رقابت تسلیحاتی و افزایش تحرکات نظامی در گوشه و کنار جهان، به بالاترین میزان خویش پس از دوران جنگ سرد رسیده است. به باور آگاهان امور آنچه امروز در مناطق سوق الجیشی جهان، چون شبه جزیره کوریا، افغانستان، خاورمیانه و شرق اروپا میگذرد، زنگ خطری از شروع منازعات جدید جهانی و قطب بندی پسا جنگ سرد در جهان میباشد.

برای درک بهتر موضوع، کافیست سری به بودجه نظامی چند کشوری بزنیم که بیشترین هزینه نظامی را دارا میباشند.

در صدر این جدول ایالات متحده امریکا قرار دارد که با بودجه ای بیشتر از ششصد میلیارد دالر، فاصله بسیار زیادی از سایر رقبای جهانی خویش دارد. امریکا چهار برابر چین و ده برابر روسیه که در رتبه های دوم و سوم این جدول میباشند، بودجه نظامی دارد. این کشور علاوه بر آن در عرصه فروش تسلیحات نظامی نیز بسیار پیشتاز میباشد و از مجموع تجارت جهانی جنگ افزار حدود سی و سه درصد را در اختیار دارد.

چین با حدود یکصدو پنجاه میلیارد دالر بودجه نظامی در جایگاه دوم قرار دارد. سهم چین از بازار تجارت جهانی جنگ افزار حدود شش درصد میباشد.

روسیه نیز حدود شصت میلیارد دالر بودجه نظامی دارد، اما میزان فروش جنگ افزار آن بالاست و حدود بیست و پنج درصد از سهام این بازار را در اختیار دارد و از این لحاظ در مقام دوم میباشد.

عربستان سعودی که در سال 2015 با بودجه ای در حدود هشتاد و دو میلیارد دالر در جایگاه سوم و پیشتر از روسیه قرار داشت، با کاهش چشمگیر در بودجه نظامی خویش که معلول کاهش قیمت نفت نیز میباشد، کمتر از شصت میلیارد دالر را صرف هزینه های نظامی خویش میکند. عربستان در کنار کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از عمده ترین وارد کننده گان جنگ افزار در جهان میباشد.

در جدول بیشترین بودجه نظامی و پس از عربستان سعودی، کشورهای بریتانیا، هند، جاپان، فرانسه، آلمان، کوریای جنوبی، استرالیا، برزیل، ایتالیا، اسرائیل و عراق در رتبه های پنجم تا پانزدهم قرار دارند که از بیش از پنجاه میلیارد دالر تا کمتر از بیست میلیارد دالر بودجه نظامی دارند.

در بازار تجارت جنگ افزارها نیز عمده ترین صادر کنندگان تسلیحات پس از امریکا، روسیه و چین، کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا،کوریای جنوبی، اسرائیل، برزیل و ترکیه میباشند که هر کدام سهم خویش را از فروش جنگ افزار به دست می آورند.

در این میان باید از کشور دیگری هم نام برد که با وجود اینکه در جدول میزان بودجه نظامی و یا سهام بازار جنگ افزار، نامش در لیست برترین ها نیست، اما در میزان بودجه نظامی نسبت به کل بودجه یک کشور، نامش در صدر لیست جهان میباشد و آن کشوری نیست جز کوریای شمالی که یک سوم کل بودجه آن کشور صرف هزینه های نظامی آن میشود.

با نگاهی به این هزینه ها و درآمدها، تصویری از دو روی سکه نظامی گری در جهان امروز به دست می آید. تصویری که گویای نگرانی ها، سودجویی ها، زورگویی ها و رقابت هایی است که تحولات جدیدی را در جهان امروز شکل میدهد.

بازدید 1452 بار

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb