چهارشنبه, 19 عقرب 1395

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا شد

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور ایالات متحده امریکا انتخاب شد.

آقای ترامپ با بدست آوردن دوصدو هشتادو هشت رای کالج انتخاباتی از رقیب اش هیلاری کلینتون پیشی گرفت و پیروز انتخابات شد.

دونالد ترامپ در نخستین سخنرانی اش پس از پیروزی از هیلاری کلینتون ستایش کرد و گفت که حالا زمان آن رسیده است که جمهوری خواهان و دموکرات ها به عنوان یک ملت در کنارهم برای کشورشان کار کنند.

پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا؛ انتخاباتی که با فراز و نشیب های زیادی همراه بود.

انتخابات ریاست جمهوری امریکا که دیروز در تمامی ایالت های این کشور برگزار شد و شهروندان این کشور به نامزدهای دلخوای شان رای ریتختند.

امریکایی ها بشکل غیر مستقیم، رییس جمهور شانرا انتخاب کردند. امریکا پنجاه ایالت دارد که هر ایالت نظر به تعداد نفوس اش کالج یا هیات انتخاباتی دارد. مجموع کالج های انتخاباتی امریکا برای تعین رییس جمهور 538 نماینده است هر کی 270 کالج انتخاباتی را بدست بیاورد رییس جمهور می شود. دونالد ترامپ در این انتخابات با بدست آوردن 288 کالج یا هیات انتخاباتی پیروز انتخابات شد.

انتخابات امریکا همانگونه که در جریان مبارزات و مناظرات انتخاباتی بی پیشینه بود، نتایج آن نیز به باور کارشناسان و مفسرین انتخاباتی و سیاسی امریکا دور از انتظار بعضی ها بود.

آقای ترمپ توانست پس از یک رقابت تنگاتنگ در ایالت های کلیدی و متحول ایالات متحده، از خانم کلنتن رقیب انتخاباتی دموکرات خود پیشی بگیرد.

هیلری کلنتن دموکرات در جریان انتخابات روز سه شنبه نتوانست در ایالت های کلیدی مانند اوهایو که در دو دور انتخاباتی آقای اوباما به دموکرات ها رای داده بودند، پیروز شود.

دونالد ترامپ در نخستین سخنرانی پس از پیروزی اش، برخلاف مبارزات شدید و لحن تند انتخاباتی، از تلاش های هیلاری کلنتن ستایش کرد.

ترامپ گفت: "خانم کلنتون در طول زندگی اش کارهای زیادی برای این کشور انجام داده و اکنون زمان آن رسیده تا جمهوریخواهان و دموکرات به عنوان یک ملت در کنار هم کار کرده و من رئیس جمهور همۀ مردم امریکا باشم."

آقای ترامپ علاوه کرد آنانیکه او انتخاب نکرده اند نیز برای این کشور یکجا باهم کار خواهند کرد.

دونالد ترامپ تاکید ورزید که ایالات متحده امریکا توانمندی های زیاد و خارق العادۀ داشته و دیگر زن و مرد این کشور به دست فراموشی سپرده نخواهد شد.

هیلاری کلنتن پس از پیروزی رقیب جمهوریخواهش در انتخابات، در برابر هواخواهنش سخنرانی نکرد.

در بسیاری محلات که هواداران خانم کلنتن تجمع کرده بودند، همۀ آنان نگران و ناراضی از نتایج انتخابات به نظر می رسیدند.

رییس ستاد انتخاباتی خانم کلنتن حوالی ساعت ۲شب به وقت شرق ایالات متحده در نیویارک در جمع کثیری از هواخواهان هیلری کلنتن حضور یافته و گفت از تمام تلاش های هیلاری سپاسگزاری کرده و بدون شک که هرآنچه در توان داشت انجام داد.

شماری از رهبران کشورهای جهان پیروزی آقای ترامپ را تبریک گفته است.

قرار است به تاریخ پنجم جنوری سال ۲۰۱۷میلادی، کانگرس امریکا نتایج انتخابات را تایید کند و دونالدترمپ جمهوریخواه و مایک پنیس، معاون رئیس جمهور به تاریخ ۲۰جنوری حلف وفاداری را ادا کنند.

برای نخستین بار در تاریخ ایالات متحده شخصی به حیث رئیس جمهور ایالات متحده انتخاب می شود که تجارت پیشه بوده و هرگز در یک دفتر حکومتی کار نکرده بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بازدید 685 بار

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb