جمعه, 07 ثور 1397

رییس جمهورغنی: صلح نیاز حیاتی مردم افغانستان است و هیچ مانع را در این مسیر نمی ‌پذیریم

رییس جمهورغنی تامین صلح در کشور را نیاز حیاتی مردم دانسته تاکید می کند که در این مورد اجماع ملی وجود دارد و هیچ مانع را در این مسیر نمی پذیرد.

محمد اشرف غنی در مراسم یادبود از سردار محمد داوود خان رییس جمهور قبلی افغانستان گفت که اراده ملی برای ثبات و رفا وجود دارد و تنها راه رسیدن به آن تمسک به قانون اساسی کشور است.

ازسویی وی افزود که ایجاد نظام مردم سالار حوصله سیاسی می خواهد و بدون حوصله سیاسی رسیدن به اجماع ناممکن است.

از چهلمین سالیاد جان باختن سردار محمد داوود خان با اعضای خانواده اش، طی مراسمی با حضور محمد اشرف غنی، برخی مقام های دولتی، برخی اعضای خانواده سردار محمد داوود در تالار رادیو تلویزیون ملی افغانستان یادبود شد.

محمد اشرف غنی در این مراسم، محمد داوود خان و خانواده ‌اش را اولین قربانیان کودتای ۷ ثور دانسته گفت که وی تلاش می کرد که افغانستان را متحول بسازند، اما فصل‌ های شان نا تمام ماند.

رییس جمهورغنی همچنان در این مراسم، تامین صلح در کشور را نیاز حیاتی مردم دانسته گفت که در این مورد اجماع ملی وجود دارد و هیچ مانع را در این مسیر نمی پذیرد.

او افزود کهاراده ملی برای ثبات و رفا وجود دارد و تنها راه رسیدن به آن تمسک به قانون اساسی کشور است.

ازسویی هم وی گفت تازمانیکه کشور پروژه های انکشافی را صدقه دریافت کند، خود را مستقل گفته نمی تواند.

به گفته وی، برای استقلال اقتصادی باید سالانه هشت میلیارد دالر عواید جمع آوری شود، در حالیکه اکنون درآمد سالانه کشور به دو اعشاریه دو میلیارد دالر می رسد.

سردارمحمد نادرنعیم، برادرزادۀ سردار محمد داوود خان در این مراسم از رئیس جمهورغنی خواست که منار یادبود از قربانیان هفت ثور را اعمار کنند و این روز را ماتم ملی اعلام کند.

رئیس جمهورغنی گفت که طرح منار تکمیل شده و به زودترین فرصت کار عملی آن آغاز خواهد شد.

در هفت ثور سال ۱۳۵۷ خورشیدی حزب دموکراتیک خلق به رهبری نورمحمد ترکی علیه حکومت سردار محمد داوود خان کودتا کرد و حکومت وی را به دست گرفت. در این کودتا سردارمحمد داوودخان با اعضای خانواده ‌اش نیز به قتل رسید.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته