جمعه, 23 حمل 1398

ضیایف: ازبیکستان خواستار برقراری هرچه زودتر صلح و تامین ثبات در افغانستان است

شوکت میرضیایف رییس جمهورازبیکستان در دیدار با زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که کشورش اهمیت ویژه ای برای توسعه روابط با افغانستان قائل است.

زلمی خلیلزاد نیز در تویتی نوشته است که مقام ‌های ازبیکستان در این دیدار ها پیشنهاد میزبانی از گفتگوهای بین‌الافغانی را نیز مطرح کرده اند.

 

زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه وزیر امور خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در شهر تاشکند با شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان دیدار و  اوضاع افغانستان را بررسی کرد.

آقای خلیل‌زاد در صفحه تویترش نوشته است که با شوکت میرضیایوف، رییس جمهور ازبیکستان و عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه این کشور روی اهمیت نقش کشورهای منطقه برای رسیدن و تدوام صلح در افغانستان و هم‌ چنان ایجاد موضع واحد منطقه ‌ای پس از برقراری صلح در افغانستان دیدار و گفتگو کرده‌ است.

او همچنان نوشته است که مقام‌های ازبیکستان در این دیدار ها پیشنهاد میزبانی از گفتگوهای بین‌الافغانی را نیز مطرح کرده است.

رییس جمهور از بیکستان نیز در این دیدار تاکید کرده است که کشورش خواستار برقراری هرچه زودتر صلح و تامین ثبات در افغانستان است.

شوکت میرضیایف افزوده است که کشورش اهمیت ویژه ای برای توسعه روابط با افغانستان قائل است.

میرضیایف گفت: " برای توسعه روابط با افغانستان اهمیت ویژه قائلیم و خواستار برقراری هر چه زودتر صلح، ثبات و سهم عملی در بازسازی اقتصادی این کشوریم."

رییس جمهور ازبیکستان همچنان بر ضرورت هماهنگی موثر تلاش های جامعه بین الملل برای کمک در پروسه صلح افغانستان با در نظر گرفتن نقش اصلی افغان‌ها تاکید کرد.

علاوه بر این، تاکید شد که برگزاری هشتمین نشست همکاری های اقتصادی  منطقه ای افغانستان (ریکا) در تاشکند امکان تنظیم استراتژی آینده همکاری های متقابل کشورهای همسایه را برای ارائه کمک های عملی در توسعه این کشور فراهم می کند.

طرفین در پایان آمادگی خودرا برای گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در حل و فصل اوضاع افغانستان  با هدف تامین صلح، ثبات و توسعه پایدار در منطقه اعلام کردند.  

ازبیکستان از جمله کشورهای است که همواره آمادگی خود را برای هر نوع همکاری در زمینه تسهیل گفتگوها و برقراری صلح در افغانستان اعلام کرده است.

 

 

 

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته