سه شنبه, 20 حمل 1398

اعلام آمادگی اتحادیۀ اروپا جهت ایفای نقش ضمانت کننده در روند صلح افغانستان

اتحادیۀ اروپا آمادگی خود را جهت ایفای نقش ضمانت کننده در روند صلح افغانستان اعلام کرد.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای در لوگزامبورگ گفته اند که در صورت توافق طرف های دخیل در روند صلح، اتحادیۀ اروپا آمادۀ ضمانت دهی دراین پروسه و حمایت مالی و سیاسی از آن است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان پیشنهاد کرده است که مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان هرچه زودتر آغاز شود.

در همین حال حکومت افغانستان ضمن استقبال از اعلامیه اتحادیه اروپا، می گوید که این اتحادیه تجارب موفق در خصوص تضمین موافقتنامه های صلح در کشورهای مختلف داشته است.

 

وزیران خارجه اتحادیه اروپا درنشست شان درلوکزامبورگ در مورد روند صلح افغانستان بحث و گفتگو کرده و بیانیه ای را نیز در این باره صادر کردند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در این بیانیه گفته اند که در صورت توافق طرف های دخیل در روند صلح، اتحادیۀ اروپا آمادۀ ضمانت دهی در این پروسه و حمایت مالی و سیاسی از آن است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان از دولت افغانستان و طالبان خواستار دستیابی به راهکاری مسالمت‌ آمیز برای حل مناقشه در این کشور شدند.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا افزودند که این اتحادیه، دولت افغانستان و طالبان را به افزایش تلاش‌های شان در راستای سازش و حل و فصل صلح‌آمیز مناقشه تشویق می‌کند.

در بیانیه فراگیر بودن مذاکرات صلح و تایید هر نوع توافق صلح از سوی دولت افغانستان را با اهمیت خوانده شده و بر تعهد درازمدت اروپا برای حمایت روند صلح و تلاش‌ها برای امنیت و رفاه افغانستان نیز تاکید کرده است.

این شورا گفته است که پیشنهاد می‌کند مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان هرچه زودتر آغاز شود.

اتحادیه اروپا همچنین افزوده است که از تمامی اقدامات در راستای تسهیل این فرآیند که فرصتی سیاسی محسوب می‌شود، حمایت می‌کند.

در بیانیه وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا آمده است، این اتحادیه بر اهمیت برگزاری انتخابات شفاف، معتبر و همه‌ جانبه در افغانستان تأکید دارد؛ چرا که این امر، عنصری ضروری برای تحکیم دموکراسی و ثبات در این کشور است.

از سوی هم حکومت افغانستان می گوید که از اعلامیۀ اتحادیه اروپا در رابطه به حمایت از پروسه صلح افغانستان، تضمین توافقنامه صلح میان جوانب ذیدخل و همکاری در تطبیق برنامه های پس از توافق صلح، استقبال می کند.

ارگ ریاست جمهوری می گوید که رییس جمهور غنی ضمن استقبال از موقف اصولی اتحادیۀ اروپا و تائید ارزش های قانون اساسی و دست آوردهای حکومت و مردم افغانستان، اعلامیۀ متذکره را برای دستیابی افغانستان به صلح پایدار و ختم جنگ در کشور مهم می داند.

آقای غنی افزود که اتحادیه اروپا تجارب موفق در خصوص تضمین موافقتنامه های صلح در کشورهای مختلف داشته است.

این درحالیست که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر اخیرش به کابل طرح اتحادیه اروپا برای تقویت حکومت داری و صلح افغانستان را اعلام کرد.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته