جمعه, 09 حمل 1398

سیگار: افغانستان پس از توافق صلح نیز وابسته به کمک های خارجی خواهد بود

سیگار می گوید که افغانستان پس از توافق صلح نیز وابسته به کمک های خارجی خواهد بود.

اداره ی سر مفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان یا سیگار در گزارشی که آسیب پذیری های اصلی افغانستان را بررسی کرده گفته است توافق صلح با طالبان، به تنهایی مشکلات افغانستان را برطرف نخواهد کرد و این کشور حتی پس از توافق صلح نمی تواند بدون کمک های بین المللی دوام بیاورد.

سیگار در این گزارش همچنان از پالیسی‌ سازان امریکایی خواسته است تا برای رویارویی با شرایط پس از توافقات صلح افغانستان آمادگی بگیرند.

 

اداره سرمفتش خاص امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) که مسئولیت نظارت بر کمک‌های مالی امریکا به افغانستان را برعهده دارد، در یک گزارش جدید، آسیب‌پذیری‌های اصلی افغانستان را بررسی کرده است.

در این گزارش آمده است که افغانستان پس از توافق صلح نیز نیازمند کمک های خارجی خواهد بود.

جان اف سوپکو، رئیس اداره سیگار، در این گزارش گفته است که افغانستان حتی پس از توافق صلح نیز بدون کمک های بین المللی دوام نمی آورد.

او همزمان با انتشار این گزارش از پالیسی‌سازان امریکایی تقاضا کرد که برای رویارویی با شرایط پس از توافقات صلح آمادگی بگیرند.

سوپکو گفته است:" اگر صلح تامین شود، و اگر قرار است این صلح پایدار باشد، هزینۀ اضافی را با خود خواهد آورد که تنها تمویل‌کنندگان قادر به پرداخت آن خواهند بود. آنچه ما درین گزارش می‌خواهیم این است که خطرات احتمالی را مطرح کنیم تا پالیسی سازان روی آن فکر کنند و شنیدیم که شماری از پالیسی سازان این کار را آغاز کرده اند. کانگرس درین مورد فکر کند زیرا این طور امکان ندارد که یک روز پس از اعلان توافق صلح کار تهیه و ترتیب پلان آغاز شود."

این گزارش همچنان، ناامنی گسترده، ناتوانی پولیس، موجودیت فساد، اقتصاد ضعیف، تجارت مواد مخدر و تهدیدها در برابر حقوق زنان را موارد اصلی قابل نگرانی برای افغانستان توصیف کرده است.

سیگار در این گزارش تاکید کرده است که توافق صلح با طالبان، به تنهایی مشکلات افغانستان را برطرف نخواهد کرد.

در این گزارش آمده است که علاوه بر سایر چالش‌ها، بازگرداندن جنگجویان مسلح طالبان به زندگی عادی – در صورتی که توافق صلح نیز نهایی شود – از دشواری‌های اصلی بر سر راه افغانستان خواهد بود.

انتظار می ‌رود کشورهای تمویل ‌کننده، حدود ۵۱ درصد هزینه‌های سال ۲۰۱۹ برای افغانستان را تامین کنند، اما گزارش سیگار تاکید کرده که ظرفیت نهادهای دولتی افغانستان برای تنظیم این کمک‌ها، همچنان پایین است.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته