پنج شنبه, 08 حمل 1398

پمپئو : واشنگتن با تمام افغان‌ها مذاکره می‌ کند تا راه برای گفتگوی بین الافغانی باز شود

وزیر خارجه امریکا می گوید واشنگتن تنها با طالبان نه، بلکه با تمام افغان‌ها مذاکره می‌ کند.

مایک پمپئو وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا می گوید این کشور افزون بر مذاکرات با طالبان در بیرون از افغانستان، با هر شخصیت مطرح در داخل آن کشور مذاکره می ‌کند تا راه برای مذاکرات بین الافغانی و به رهبری افغان ‌ها هموار شود.

 

خبرگزاری صدای امریکا در گزارشی می گوید که آقای پمپئو به قانونگذاران امریکایی گفته است که برای نیل به این هدف، زلمی خلیلزاد به صفت نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان گماشته شده است.

وزیر خارجه امریکا افزود که چنین مذاکرات بسیار پیچیده است و از آنجاییکه مباحث آن بسیار حساس است، نباید جزییات آن در اختیار همه قرار گیرد و باید در بین یک حلقۀ محدود محرم نگهداشته شود.

او افزوده است که هدف استراتیژیک این مذاکرات، آنگونه که رئیس جمهور امریکا می‌ خواهد، پایان بخشیدن جنگ در افغانستان است.

زلمی خلیلزاد نماینده وزارت خارجه امریکا در امور صلح افغانستان می گوید که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، حرف سال‌ها بعد است.

آقای خلیلزاد در تازه ترین مصاحبه اش با بی بی سی می گوید که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان سال‌ها طول می‌‎کشد، اگرچه تاکنون توافق نهایی در این زمینه به دست نیامده است.

آقای خلیلزاد هم چنان گفته است که هنوز گفتگو درباره آغاز گفتگوهای بین ‌الافغانی و آتش بس صورت نگرفته، و مهم این است که افغان‌ها بین خود روی موضوع آینده کشورشان بحث و گفتگو کنند.

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید هرچند برگزاری و مدیریت انتخابات مربوط به کمیسیون‌‎های انتخابات افغانستان می‌شود اما بهتر خواهد بود اگر این انتخابات پس از بحث با طالبان و توافق بر سر ختم جنگ صورت بگیرد.

او اما تاکید کرد چون تضمیمی برای رسیدن به توافق با طالبان وجود ندارد بهتر است که در عین حال آمادگی برای برگزاری انتخابات نیز گرفته شود.

آقای خلیلزاد با رد اتهام های که گویا وی در مذاکرات قطر به دنبال منافع شخصی خود است، افزود که به مردم اطمینان میدهد که برنامه شخصی برای خودش در افغانستان ندارد.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته