چهارشنبه, 07 حمل 1398

وزارت خارجه پاکستان: از اظهارات عمران خان، برداشت غلط شده است

وزارت خارجه پاکستان می گوید از اظهارات عمران خان، صدراعظم این کشور درباره افغانستان برداشت غلط شده است.

این وزارت با نشر خبرنامه ای می گوید آقای خان در سخنان خود به مدل پاکستان اشاره کرده که انتخابات زیر نظر یک دولت موقت برگزار می شود و نباید از این نظر تفسیر نادرست شود که به معنی دخالت در امور داخلی افغانستان باشد.

در این اعلامیه گفته شده که نخست وزیر پاکستان از علاقه شخصی خود برای تسهیل روند صلح افغانستان استفاده کرده و نباید از این تلاش های صادقانه پاکستان تفسیر غلط شود و در این مرحله حساس، سوء تفاهم ایجاد گردد.

این درحالی است که وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که در واکنش به صحبت های اخیر صدراعظم پاکستان در مورد صلح افغانستان، سفیر خود را از اسلام آباد به کابل فراخوانده است.

 

بدنبال واکنش ها نسبت به اظهارات عمران خان صدراعظم پاکستان در مورد پروسه صلح افغانستان، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان می گوید این اظهارات صدراعظم پاکستان سازنده نیست.

آقای خلیلزاد در صفحه توییترش نگاشته، باوجودیکه پاکستان در مذاکرات صلح با طالبان نقشی سازنده بازی کرده، اما اظهارات اخیر آقای خان سازنده نیست.

از سویی هم وزارت خارجه کشور اعلام کرده که سفیر خود را از اسلام آباد به کابل فراخوانده است.

همزمان با این، معاون سفیر پاکستان در کابل نیز به وزارت خارجه افغانستان احضار شده است.

با این همه وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه ای می گوید اظهارات عمران خان توسط مقام های افغان اشتباه برداشت شده است.

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان که امروز نشر شده آمده که عمران خان به دنبال مداخله در امور داخلی افغانستان نیست، بلکه به دنبال صلح در این کشور است.

در این اعلامیه افزوده شده است که نخست وزیر در سخنان خود به مدل پاکستان اشاره کرد، مدلی که انتخابات زیر نظر یک حکومت موقت برگزار می شود، و نباید این گفته های عمران خان اشتباه و مداخله در امور داخلی افغانستان تفسیر شود.

وزارت خارجه پاکستان تصریح کرده است که این کشور به دنبال هیچ چیزی دیگر جز صلحی که از طریق یک روند سیاسی تحت رهبری خود افغان‌ها تأمین شود، نیست.

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان تاکید شده است که عمران خان به دنبال تسهیل روند مصالحه در افغانستان است و در این مقطع حساس نباید سخنان وی اشتباه تفسیر شده و به تلاش‌های  پاکستان صدمه وارد کند.

گفتنیست عمران خان صدراعظم پاکستان به تازگی گفته که حکومت افغانستان با پافشاری پیهم برای گفتگوی مستقیم با طالبان، مانع پیشبرد مذاکرات صلح با این گروه شده است.

صدر اعظم پاکستان افزوده است که قرار بود با نمایندگان طالبان در مورد صلح افغانستان در اسلام آباد دیدار کند؛ اما به دلیل مخالفت‌های حکومت افغانستان این نشست برگزار نشد.

عمران خان همچنان گفته است که مذاکرات صلح افغانستان زمانی موفق خواهد شد که یک حکومت موقت به گونهٔ بی‌طرف در افغانستان ایجاد شود و یک انتخابات شفاف و آزاد که تمامی افغان‌ها در آن سهم داشته باشند، برگزار شود.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته