سه شنبه, 15 هوت 1396

وزارت تحصیلات: افغانستان به همکاری ترکیه، بزرگترین پوهنتون بین ‌المللی ویژه زنان را در کابل اعمار می کند

وزارت تحصیلات عالی می‌ گوید که حکومت افغانستان به همکاری ترکیه، بزرگترین پوهنتون بین‌ المللی ویژه زنان را در کابل اعمار خواهد کرد.

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در یک نشست خبری گفت براساس توافقات مقام های افغانستان و ترکیه، این پوهنتون به نام مولانا جلال الدین بلخی نامگذاری خواهد شد.

قرار است پوهنتون بین المللی ویژه زنان با مساحت 92 جریب زمین، در تپه مرنجان شهرکابل اعمار شود.

عارفه پیکار سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، امروز سه ‌شنبه در یک نشست خبری در زمینه دستاوردهای و برنامه‌های آینده این وزارت در خصوص زنان معلومات داد.

وی در این نشست خبری گفت که حکومت افغانستان به همکاری ترکیه، بزرگترین پوهنتون بین‌ المللی ویژه زنان را در کابل اعمار خواهد کرد.

او گفت: "در نخست این دانشگاه در سه رشته علوم طبی، علوم اجتماعی و ساینس محصل می‌ پذیرد. اما براساس توافقات و براساس گرایش دانشجویان، هم ظرفیت جذب و هم تعداد رشته‌ها در این دانشگاه افزایش خواهد یافت."

سخنگوی وزارت تحصیلات عالی افزود که براساس توافقات هردو کشور، این پوهنتون به نام مولانا جلال الدین بلخی نامگذاری خواهد شد. قرار است پوهنتون بین المللی ویژه زنان با مساحت 92 جریب زمین، در تپه مرنجان شهرکابل اعمار شود.

خانم پیکار می ‌گوید که وزارت تحصیلات عالی برنامه ‌های بنیادی را در خصوص ورود زنان و دختران به پوهنتون ‌های کشور، راه اندازی کرده است.

وی تاکید کرد که وزارت تحصیلات عالی، در کانکور عمومی امسال، بر علاوه‌ روند عمومی جلب و جذب محصلان، 6850 دختر را در رشته‌هایی که در اولویت اقتصادی افغانستان قرار دارد، جذب خواهد کرد. سخنگوی وزارت تحصیلات عالی علاوه نمود که این تصمیم با مطالعه چالش و فرصت‌های موجود، فراه راه زنان اتخاذ شده است.

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb

پربیننده ترین اخبارهفت روزگذشته