شهروندان ترکیه در همه پرسی روز یکشنبه به تغییر قانون اساسی این کشور رای مثبت دادند.

کمیته انتخاباتی ترکیه رای آری در این همه پرسی را پنجاه و یک اعشاریه سه درصد اعلام کرده است.

تغییرات تایید شده با این رای در قانون اساسی ترکیه، به آقای اردوغان اجازه می ‌دهد تا سال دوهزار و بیست و نه در قدرت بماند.

حامیان آقای اردوغان می ‌گویند جایگزین کردن نظام پارلمانی با ریاست جمهوری اجرایی، ترکیه را مدرن خواهد کرد.

رجب طیب اردوغان در جمع حامیان خود با ستایش نتیجه همه ‌پرسی گفت ترکیه تصمیمی تاریخی گرفته است و مهم ‌ترین اصلاحات در تاریخ کشور روی داده است.

رییس جمهوری ترکیه از همه خواسته به نتیجه همه ‌پرسی احترام بگذارند.

نخست وزیر ترکیه گفته است آنها که رای منفی داده ‌اند ارزشی برابر با دیگر رای ‌دهندگان دارند و از همه مشارکت کنندگان تشکر کرده است.

حامیان آقای اردوغان در شهرهای بزرگ به جاده ها آمده ‌اند، اما برخی ها هم اعتراض کردند.

 

امریکا می گوید که در حمله موشکی روز جمعه به یک پایگاه هوایی سوریه در واکنش به حمله شیمیایی هفته پیش بیست درصد طیاره های فعال سوریه نابود شده یا آسیب دیده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفت که سوریه اشتباه خواهد کرد اگر یک بار دیگر از سلاح های شیمیایی استفاده کند.

ایالات متحده امریکا یک پایگاه هوایی سوریه را در ولایت حمص این کشور هدف حمله موشکی قرار داد. امریکا می گوید که این حمله موشکی در واکنش به حمله شیمیایی اخیر دولت سوریه صورت گرفته است. پنتاگون می گوید دو کشتی امریکایی از شرق دریای مدیترانه یک پایگاه هوایی در…
کوریای شمالی در آستانه دیدار رهبران امریکا و چین یک موشک بالستیک تازه را آزمایش کرد. ارتش امریکا تایید کرده است که کوریای شمالی یک موشک بالستیک میان برد را از یک مرکز نظامی در نزدیکی بندر شرقی سینپو به سوی دریای جاپان پرتاب کرده است. این آزمایش در آستانه…

در پی حمله ای ظاهرا شیمیایی در سوریه که باعث مرگ ده ها غیرنظامی شد، شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است جلسه ای فوق العاده در این مورد برگزار کند.

این حمله به شهر خان شیخون در ولایت ادلب که تحت کنترل مخالفان مسلح دولت این کشور است با واکنش خشم آلود بین المللی مواجه شد و امریکا و بسیاری دیگر از کشورها دولت سوریه را مسوول آن دانستند.

استفان دی میستورا فرستاده سازمان ملل در امور سوریه هم این را یک حمله هولناک توصیف کرده و گفته است که مسوولان این حمله شناسایی خواهد شد.

وزیر خارجه امریکا، این حمله شیمیایی را بربریت گستاخانه خوانده و از برخی کشورها خواست که جلو همچو رویدادها را بگیرند.

درهمین حال وزارت دفاع روسیه در اعلامیه ‌ای گفته است که نیروی هوایی سوریه مسوول حمله روز گذشته به شهرک خان شیخون، از مناطق تحت تسلط نیروهای مخالف حکومت بشار اسد در ولایت ادلب بوده است.

در اعلامیه وزارت دفاع روسیه که صبح روز چهارشنبه، منتشر شد، آمده است که هدف این حمله هوایی یک انبار مهمات و کارگاهی بوده که شورشیان در آن به تولید مین دست ‌ساز "پر شده با گاز شیمیایی" مشغول بودند.

نشست ائتلاف ضد داعش در واشنگتن آمریکا برگزار شد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا در این نشست گفت که نابودی گروه داعش در سراسر جهان به شمول افغانستان در اولویت ایالات متحده امریکا قرار دارد.

وزیر خارجه امریکا همچنان افزود که امریکا برای حذف داعش به فشار نظامی اقدام خواهد کرد و این گروه را شکست خواهد داد.

از سویی هم صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه در دیدار با همتای آمریکایی اش

نگرانی های افغانستان در مورد فعالیت های داعش در کشور را بیان نموده و بر هماهنگی ها در امر مبارزه با این گروه تاکید کرد.

مسکو فردا میزبان نمایندگان شش کشور منطقه درباره پروسه صلح افغانستان است. سخنگوی وزارت خارجه می گوید که قرار است نمایندگان کشورهای روسیه، چین، ایران، پاکستان، هند و افغانستان در مورد تامین صلح در افغانستان در این نشست با هم بحث و گفت وگو کنند. در این نشست به نمایندگی…
چهارشنبه, 19 عقرب 1395 ساعت 15:36

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا شد

نوشته شده توسط

دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رییس جمهور ایالات متحده امریکا انتخاب شد.

آقای ترامپ با بدست آوردن دوصدو هشتادو هشت رای کالج انتخاباتی از رقیب اش هیلاری کلینتون پیشی گرفت و پیروز انتخابات شد.

دونالد ترامپ در نخستین سخنرانی اش پس از پیروزی از هیلاری کلینتون ستایش کرد و گفت که حالا زمان آن رسیده است که جمهوری خواهان و دموکرات ها به عنوان یک ملت در کنارهم برای کشورشان کار کنند.

امروز هشتم نوامبر روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در امریکاست؛ روزیکه امریکایی ها با رفتن به پای صندوق ها رای، چهل و پنجمین رییس جمهور شان را برای چهار سال آینده انتخاب می کنند. انتخابات امریکا در دومین سه شنبه ماه نوامبر برگزار میشود.

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، امریکایی ها نمایندگان شان برای مجلس سنا و مجلس نمایندگان را نیز انتخاب می کنند.

اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است که در نشست بروکسل از حکومت افغانستان بخواهد که هشتاد هزار پناهجو اش را که حالا به اروپا به سر می برند، دوباره بپذیرد. روزنامه گاردین بریتانیا با استناد از یک سند گزارش داده است که اتحادیه اروپا بعضی از کمک‌ هایش را برای افغانستان…
صفحه 1 از 28

اشتراک گذاری

Powered by CoalaWeb